A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján kijelenthető, hogy Magyarországon minden szegmensen beindult a növekedés. A bruttó hazai össztermék 2,7%-kal bővült az előző év azonos időszakához képest, ehhez hasonló dinamikus növekedésre 8 éve nem volt példa Magyarországon! Az év egészében 1,2 százalékkal növekedett a magyar gazdaság.

Az adatok alapján a GDP mértéke 0,5%-kal bővült az előző negyedévhez viszonyítva. A növekedéshez a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar egyaránt hozzájárult. A mezőgazdasági termelés dinamikus növekedését a 2012-esnél lényegesen kedvezőbb időjárási viszonyok is elősegítették. Az ipari termelés 5% feletti növekedését támogatta a külső kereslet élénkülése, az elmúlt időszak autóipari kapacitásbővítése és a magára találó belső kereslet.

Az építőipari termelés jóval 10% feletti bővülését a szektor dinamikus növekedése mellett a beruházások növekedése is segítette, melyhez a kormányzati fejlesztések és EU-s transzferek mellett a privát szféra is érdemben hozzájárult. Év végére a GDP-növekedésből kivették a részüket a termelő ágazatok mellett az egyes szolgáltató ágazatok (kereskedelem, vendéglátás, szállítás) is. A kedvező adatok jelentősen meghaladják a piaci várakozásokat.

Jó hír, hogy a gazdasági növekedés szerkezete is kiegyensúlyozottabb lett, a külső konjunktúra mellett a belső kereslet is élénkült. A külkereskedelmi áruforgalom rekordot döntött. A kivitel értéke továbbra is meghaladta a behozatalét, így 2013-ban a külkereskedelmi egyenleg is rekordméretű, 7 milliárd eurós többletet ért el főként az ipar, és ezen belül is a járműgyártás kiemelkedő teljesítményének köszönhetően.

A jó exportteljesítmény mellett a belső kereslet is folyamatosan erősödik. A kiskereskedelmi forgalom 3% körüli negyedik negyedéves bővülését megerősíti, hogy a háztartások fogyasztása tovább élénkült, amit a rezsicsökkentés, a pedagógusok és az egészségügyi dolgozók béremelése, a reáljövedelmek növekedése, a fogyasztói bizalom javulása eredményezett. Az olyan kormányzati intézkedések, mint a gyed extra, a családi adókedvezmény kiterjesztése és a minimálbér emelése is növelik a rendelkezésre álló jövedelmet.

A gazdasági növekedés fenntarthatóbbá vált, mivel a növekedés fokozatos gyorsulása mellett az ország külső egyensúlya az elmúlt negyedévekben fokozatosan javult. Mindemellett az államháztartás hiánya is jóval 3 százalék alatt maradt 2013-ban.

A magyar gazdaság növekedésének fokozatos gyorsulása a munkaerőpiacra is kedvezően hat, amelynek jó példája, hogy 4 millió fölé emelkedett a foglalkoztatottak száma, amely 1992 óta a legmagasabb regisztrált érték. További pozitívum, hogy a munkanélküliek száma is számottevően, mintegy 70 ezer fővel csökkent egy év alatt.

A gazdaság növekedése a foglalkoztatottság emelkedése mellett egyúttal a jövedelmek bővülését is eredményezi, ami a háztartások jövőbeli fogyasztását tovább emeli. Ezzel párhuzamosan tovább javítja az államháztartás egyenlegét is.

A gazdasági kilátások a következő negyedévekre is kedvezőek, amit a külső konjunktúra várható élénkülése mellett az üzleti és fogyasztói várakozások, illetve a rendelésállományi adatok is alátámasztanak.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)