Kihirdették az Európai Vállalkozási Díj döntőjébe jutott 12 vállalkozást, két magyar a fináléban. Az európai zsűri 29 ország összesen 54 jelöltje közül 12 projektet juttatott tovább a döntőbe. Közlemény.

A rövid listára jelölt pályázatok között két magyar projektet találunk: a budapesti Hotel Panda Kft. a „Felelős és felelősségteljes vállalkozás” díjkategóriában, és a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara az „Üzleti környezet fejlesztése” díjkategóriában beadott pályázatát.

A nyerteseket 2011. május 24-én hirdetik ki Budapesten a magyar elnökség egyik kiemelt rendezvénye, a „Mozgósítsuk a KKV-kat a jövő Európájáért” c. konferencia keretében a Magyar Nemzeti Galériában megrendezésre kerülő díjkiosztó gálán.

A döntőbe jutottakról a rövid lista az alábbi linkről érhető el:

http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/best-practices/european-enterprise-awards/index_hu.htm

Az Európai Bizottság által immár ötödik alkalommal meghirdetett Európai Vállalkozási Díj-pályázat nemzeti fordulóját Magyarországon a Nemzetgazdasági Minisztérium koordinálta.

Az Európai Vállalkozási Díj hét fős nemzetközi zsűrijének tagja Dr. Szöllősi László, a Nemzetgazdasági Minisztérium vállalkozásfejlesztésért és iparért felelős helyettes államtitkára.

Az Európai Vállalkozási Díj átadásakor azokat a sikeres kezdeményezéseket, vállalkozási elképzeléseket és gyakorlatokat díjazzák, amelyek előmozdítják a vállalkozói tevékenységet és jól tükrözik a vállalkozók társadalomban játszott szerepét.

Háttér

Kihirdették az Európai Vállalkozási Díj döntőjébe jutott 12 vállalkozást, két magyar a fináléban

Az Európai Vállalkozási Díjat az Európai Bizottság Ipar és Vállalkozás Főigazgatósága 2005-ben alapította. A Bizottság a nemzeti koordinátori feladatok ellátására a Nemzetgazdasági Minisztériumot, illetve jogelődeit kérte fel. A Díjra az Európai Unió tagállamaiból, valamint Norvégiából, Szerbiából és Törökországból várják a jelentkezőket

Az Európai Bizottság célja, hogy minél szélesebb körben felhívja a figyelmet a sikeres nemzeti szintű vállalkozásfejlesztési programokra, így ösztönözve a potenciális vállalkozókat. A verseny kétfordulós: az első szakaszban a nemzeti legjobbakat választották ki, akik ezután indulhattak az európai megmérettetésen. A 2011 májusában, Magyarország Európai Uniós soros elnöksége alatt Budapesten megrendezésre kerülő ünnepélyes díjkiosztó gálán remélhetően ismét köszönthetjük magyar nyerteseket.

A Díj kiírásának főbb céljai

A vállalkozásokat és a vállalkozói tevékenységet előmozdító sikeres tevékenységek és kezdeményezések kiválasztása és elismerése.

A legjobb vállalkozási elképzelések és gyakorlatok bemutatása, nemzeti és összeurópai szintű kommunikációja.

A vállalkozók társadalomban játszott szerepének szélesebb körű megismertetése.

A potenciális vállalkozók ösztönzése és inspirálása.

Az európai döntőbe jutott két magyar vállalkozásról

HOTEL PANDA KFT.

Pályázati díjkategória:

Felelős és felelősségteljes vállalkozás

(Vállalatok társadalmi felelősségvállalása)

A Hotel Panda megváltozott munkaképességűeket (fogyatékkal élőket) foglalkoztat, a világon egyedülálló módon, 4 csillagos prémium kategóriában.

Tevékenységét FOR PROFIT vállalkozás formájában végzi, tulajdonosai családtagok. Munkavállalóinak 95 százaléka megváltozott munkaképességű személy. Megtalálható köztük az összes fogyatékossági csoport képviselője (hallás, látás, mozgás és értelmi sérültek).

Munkavállalóik több mint 40 százaléka felsőfokú végzettséggel és több nyelv ismeretével rendelkezik.

A Pasaréti út 133. sz. alatt található szálloda teljes területe és szobái részben akadálymentesek, amely önerőből, állami támogatás nélkül készült el. A vállalkozás Kft. formában működik, közepes méretű, kb. évi 60 millió forintos tervezett forgalommal.

A Hotel Panda különös hangsúlyt fektet a fogyatékkal élő vendégekre, hiszen szolgáltatása hiánypótló a magyarországi piacon.

HEVES MEGYEI KERESKEDELMI ÉS IPARKAMARA

Pályázati díjkategória:

Az üzleti környezet fejlesztése

(Energiahatékonysági program, kamarai összefogással)

A Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara - az Európai Unió energiapolitikai irányelveivel összhangban - a helyi vállalkozások energiafelhasználásának racionalizálását támogatja. Tapasztalataik szerint, a „20-20-20%-os célok” elérése érdekében (20% energia megtakarítás, 20% megújuló energiahordozó részarány, 20% ÜHG kibocsátás mérséklés) a helyi kis- és középvállalkozásokat lényegesen motiváltabbá lehet tenni, ha kiegészítjük a törekvéseket 20 százalék energiaköltség-csökkentéssel.

A HKIK különféle eszközökkel segíti a vállalkozások energiaköltségeinek csökkentését:

energiahordozók árainak mérséklése a Kamarai Energia Beszerzési Közösséggel,

energiafelhasználás mérséklése a fogyasztás racionalizálásával,

fosszilis energiahordozók használatának mérséklése, kiváltása megújuló energiák hasznosításával.

Programjuk eredményeként a vállalkozások jelentős költségcsökkenést értek el - ami a gazdasági válság időszakában kiemelten fontosnak bizonyult.

A kezdeményezés idővel országos méreteket öltött, a több mint 20 százalékos energiaköltség-csökkentéshez ugyanis örömmel csatlakoztak más régiók vállalkozásai, intézményei is.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)