Az államháztartás uniós módszertan szerinti egyenlege 2011-ben 1204,6 milliárd forint többlettel zárt, ami a GDP 4,3%-át jelenti. Az egyszeri tételek nélkül a költségvetési hiány - a vállalt 2,94 % helyett - 2,43% lett, amely az előző évek eredményeihez és más országok adataihoz képest is óriási siker. Közlemény.

A rendszerváltás óta Magyarországon még soha, egyetlen kormány sem tudta költségvetési többlettel zárni az évet. Az tehát, hogy 2011-ben a Kormány a költségvetést pozitív egyenleggel zárta, egy egészen kivételes helyzet. Még akkor is, ha ebben néhány különleges intézkedés is szerepet játszott.

A kormány a múlt évre vonatkozó költségvetés elfogadásakor azt vállalta, hogy – az évközbeni egyszeri tételek nélkül - a hiány 2,94% lesz. Ennek fényében még jelentősebb, hogy a kitűzött célhoz képest mintegy fél százalékkal kisebb hiánnyal zárt a büdzsé. 2004 óta ez volt az első év, hogy az EU által előírt 3% alatt tudtuk tartani a költségvetési hiányt.

A tervezetthez képest sokkal kedvezőbb hiány egyértelműen az arányos, egykulcsos adórendszernek köszönhető. Az új rendszer 40 ezer új munkahelyet teremtett, mintegy 6%-os reálkereset növekedést produkált, jelentősen javította a gyermekes családok anyagi helyzetét és hozzájárult a gazdaság kifehéredéséhez.  Az arányos, egykulcsos adórendszernek köszönhető 60 milliárd forintos többletbevétel pedig hozzájárult a pénzügyi konszolidációhoz is.

A vártnál pozitívabb államháztartási hiány alakulását azért is tekintjük jelentős előrelépésnek, mert sem a nemzetközi pénzügyi szervezetek, sem a hazai elemzők többsége nem bízott abban, hogy a Magyar Kormány képes – az egyszeri tételek nélkül - az államháztartás hiányát 3% alatt tartani. A 2011-ben elért 2,43%-os költségvetési hiány jelzésértékű arra vonatkozóan is, hogy a Magyar Kormány a kézben tartott, fegyelmezett államháztartási gazdálkodás mellett 2012-ben is tudja teljesíteni a kitűzött 2,5%-os, 2013-ban pedig a 2,2%-os hiányt.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)