Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Anger Gurría, az OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development - Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) főtitkára csütörtökön bemutatták az „Út a növekedéshez 2011” című kiadványt. A kötet a szervezet a válságból való gyorsabb, sikeresebb és fenntartható kilábalás érdekében megfogalmazott javaslatait tartalmazza.

Matolcsy György köszöntötte az idén 50 éves évfordóját ünneplő szervezet főtitkárát és Pier Carlo Padoan főtitkár-helyettest, az OECD főközgazdászát. A miniszter megköszönte a szervezet fáradságos munkáját és méltatta annak gyümölcsét: nyomatékosította, hogy az „Út a növekedéshez 2011” kiemelekedően értékes dokumentum, amely minden ország, minden kormány számára iránymutatóként szolgál.

fotó: Pelsőczy Csaba

Gurría úrral egyetértünk abban – hangsúlyozta a tárcavezető -, hogy mindenekelőtt növekedésre van szükségünk. A Kormány prioritásai között is első helyen szerepelnek az OECD által megfogalmazott irányelvek – fogalmazott.

A Magyarországon jelentkező, a válságból következő kihívások nem lokális, nem speciális nehézségek. Az OECD kiadványából is láthatjuk, hogy a munkanélküliség, a lakásproblémák, vagy az egészségügyi rendszerek visszásságai a szervezet legtöbb, ha nem minden tagjánál kimutathatók. Ezek tehát világméretű kihívások – mutatott rá a miniszter. Fontos azonban megjegyezni, hogy a globális mellett helyi, speciális megoldásokat is kell eszközölni annak érdekében, hogy hazánk sikeresen jusson túl a válságon. Magyarország Kormánya éppen olyan struktúrális reformokat hajt végre, amelyek az „Út a növekedéshez 2011” című kiadványben is szerepelnek, de azokat a helyi viszonyokhoz mérten alkalmazza – emlékeztetett Matolcsy György.

fotó: Pelsőczy Csaba

Angel Gurría rámutatott, hogy a kiadványban vizsgált különböző országok különböző mutatókkal rendelkeznek, amelyeket mind elemezni kellett a javaslatok megfogalmazásához. Jelentésünkben az országokat egyesével is vizsgáltuk, ugyanakkor összehasonlításokat is végeztünk, így születtek meg a gazdasági válság utáni növekedés eléréséhez megfogalmazott irányelveink – mondta.

Struktúrális reformokra azért van szükség, mert a fiskális és monetáris politika fellendülést ösztönző eszközei mára nagyrészt kimerültek. Fontos, hogy a fellendülés tartósan önfenntartóvá váljon – húzta alá az OECD vezetője. Közös célunk a globális egyensúlytalanságok mérséklése és a költségvetési helyzet konszolidálása.

fotó: Pelsőczy Csaba

A főtitkár felhívta a figyelmet: az „Út a növekedéshez 2011” a gazdasági világválság utáni helyzetet vizsgálja. Kiindulópontunk az a felismerés, hogy a válság elmúlt. Elmúlt, de még nincs vége – emelte ki Angel Gurría. Túl vagyunk ugyan a mélyponton, a hatások azonban ma is érezhetők. Kiadványunkkal iránymutatást kívánunk adni az OECD országoknak, hogy a válság utáni növekedés minél előbb beindulhasson – fűzte hozzá.

Az "Út a növekedéshez 2011" című kiadványt ide kattintva olvashatja!

(kormany.hu)