A KSH legfrissebb gyorstájékoztatója szerint 2011-ben a kivitel volumene 10,2 százalékkal, a behozatalé 6,9 százalékkal növekedett a 2010. évi adatokhoz képest. A külkereskedelmi mérleg 1 930 milliárd forintos többlettel zárt, amely az előző évi aktívumhoz viszonyítva 414 milliárd forintos emelkedést jelent.

A gépek és szállítóeszközök behozatalának volumene 8,5, kivitelének volumene 4,1 százalékkal bővült a tavalyi év során. A forgalom növekedése az első negyedévben volt a legmagasabb, 20 százalékos mindkét irányban, ezt követően a kivitel bővülése egy számjegyűre lassult, a behozatalé pedig a 2010. évihez közeli értéket vett fel. A gépek és szállítóeszközök csoportján belül az általános rendeltetésű ipari gépek, energiafejlesztő gépek és berendezések, valamint a közúti járművek kereskedelmének volumene mindkét irányban dinamikusan növekedett, míg a híradástechnikai, hangrögzítő- és lejátszó készülékek forgalma csökkent.

A feldolgozott termékek külkereskedelme mind az export, mind az import tekintetében jelentősen bővült 2011 folyamán: a kivitelé 15,4, a behozatalé 12 százalékkal emelkedett az elmúlt év egészét tekintve. Az energiahordozók importjának volumene 3,4 százalékkal növekedett. Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportja szinte stagnált, behozataluk ezzel ellentétben 5 százalékkal bővült.

Forrás: KSH

Az EU területére irányuló kivitel volumene 7,8 százalékkal, az importé 10,2 százalékkal emelkedett a tavalyi év folyamán. A régi tagállamokkal szemben a külkereskedelmi mérlegünk aktívuma (210 milliárd forinttal) 1 653 milliárd forintra javult, az új tagállamokkal szemben pedig 1 175 milliárd forintos aktívumot tudtunk elérni, amely a tavalyihoz képest 290 milliárd forinttal kevesebb.

Az EU-n kívüli országok felé az export volumene 18 százalékkal bővült, az import ezzel szemben nem változott az előző évihez képest, így külkereskedelmi mérlegünk hiánya csökkent ezen országok felé: a tavalyi évben a passzívum a 2010. évihez képest 494 milliárd forinttal kevesebb, 899 milliárd forint volt. Az egyenleg leginkább az ázsiai országokkal szemben javult.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)