A médiában megjelent megalapozatlan és szakmaiatlan valótlan állításokkal szemben a jelenlegi Kormány hivatalba lépése óta elkötelezett az államadósság tartós csökkentése mellett, és olyan gazdaságpolitikát folytat, ami ezt lehetővé is teszi.
A Nemzetgazdasági Minisztérium tisztában van az államadósság jelenlegi szintjével, de nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az adósság hullámzik, így nem érdemes a havi adatokat nézni, mert ezek félrevezethetik a közvéleményt. Az államadósság alakulását csak hosszabb távon és csak GDP arányosan vizsgálva kaphatunk objektív képet.
Az adósságállományt a magas forint állampapír-kibocsátások növelték, mivel az év első hónapjaiban az időarányos tervet meghaladó bruttó forint kibocsátások valósultak meg, ezáltal stabilabbá válik az adósság finanszírozása az év hátralévő részében. A nemzetközi befektetői hangulat esetleges romlása esetén is meg tud felelni az ország a hátralévő törlesztési kötelezettségeinek, ha egyfajta tartalékot képez az Államadósság Kezelő Központ. Ennek tükrében az átmeneti állománynövekedés kedvező helyzetként és az Adósságkezelő előrelátásaként értékelhető.
Mind a forint-, mind a nagyon jelentős méretű devizaalapú kötvénykibocsájtás a tartalékképzés eszközét szolgálja, amely lehetővé teheti azt a kormányzati szándékot, hogy az országgal szemben fennálló IMF hitelt elő tudjuk törleszteni. Az Alaptörvényben egyértelműen rögzítettük, hogy az Országgyűlés csak olyan központi költségvetésről szóló törvényt fogadhat el, amely az államadósság a teljes hazai össztermékhez viszonyított arányának csökkentését tartalmazza. Ehhez a Kormány továbbiakban is ragaszkodik.
Az idén esedékes törlesztő részlet, valamint a jövő évi törlesztő részlet esetlegesen előrehozott kifizetése után lehet látni az államadósság valóságos mértékét.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)