A KSH és az Ecostat előzetes gyorsbecslése alapján a bruttó hazai termék 2011 első negyedévében – a piaci várakozásoknak megfelelően – 2,4%-kal, míg szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 2,3%-kal nőtt 2010 első negyedévéhez viszonyítva. Az előző negyedévhez képest naptári hatással kiigazítva 0,7%-kal bővült a magyar GDP.
A magyar GDP-adat mögötti részleteket a KSH június 9-én publikálja, így egyelőre csak a részstatisztikák alapján lehet az összetevőkre következtetni.
A bruttó hazai termék növekedése mögött külső keresletnövekedés áll. Ez elsősorban a dinamikusan bővülő ázsiai országok növekvő importja által is támogatott német keresletbővüléssel függ össze. 2011 első negyedévében bővült a magyar export, növekedési üteme pedig meghaladta az import növekedését. Az év első három hónapjában az áruforgalom többlete is nőtt.
Mindezt alátámasztja a 2011. márciusi ipari termelési adat is, amely az előző év márciusához képest 9,2%-kal nőtt. A termelés 12,2%-kal haladta meg az előző év hasonló időszakát, az ipari értékesítésen belül az export továbbra is biztatóan növekszik: januártól márciusig 17,1%-kal, ezen belül, márciusban 14,5%-kal nőtt. 2011 márciusában az exportértékesítés néhány százaléknyira megközelítette a válság előtti értékesítési csúcsot.
A feldolgozóipari ágazatok összes új rendelései is nőttek. Az új export-rendelésállományok az első negyedévben átlagosan 26,4%-kal, márciusban 23,3%-kal haladták meg a tavalyi hasonló értékeket. Az összes rendelésállomány növekedési indexe a tavaly szeptemberi mélypont (77,4%) után fokozatosan növekedett, a szint decemberben már meghaladta az egy évvel korábbit (101,3%), végül márciusban a havi index 126 százalékra emelkedett.
A háztartások fogyasztása az év első negyedévében várhatóan stagnál a korábbi időszakok szintjéhez képest. A GKI fogyasztói bizalmi indexe a márciusi nagy esést követően április hónapban emelkedésnek indult. Az elmúlt hónapok kiskereskedelmi adatai valamelyest javultak. Az év második felében a reálhozam-kifizetések következtében, illetve a személyi jövedelemadó rendszerének módosítása eredményeként a gazdasági szereplők várhatóan pótolják elhalasztott fogyasztásukat.
Az uniós forrásból finanszírozott fejlesztések a beruházások alakulását pozitívan befolyásolják, azonban a lakásépítés továbbra is kedvezőtlen képet mutat. A vállalatok forrásai továbbra is korlátozottak, és a belső kereslet megindulása is késik. Az idén és a korábbi években megkezdett beruházások (Mercedes, Hankook, Audi, GM) jelenthetnek némi többletet.
A Széll Kálmán Terven alapuló konvergencia program 2011-re 3,1%-os GDP-növekedést jelez előre. Az év második felében a belső kereslet és a beruházás fokozatos növekedése tovább segíthet a 3,1%-os éves szintű bővülés eléréséhez.
A bruttó hazai termék alakulása
Forrás: KSH, NGM számítás
(Nemzetgazdasági Minisztérium)