Magyarország külkereskedelmi forgalma továbbra is növekvő pályán áll: 2013 novemberében a kivitel 6,3 százalékkal, míg a behozatal 2,9 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest. A növekvő teljesítménynek köszönhetően a külkereskedelmi többlet 825 millió euróra emelkedett, amely alig marad el a két és féléves csúcsot jelentő, 2013 szeptemberében mért 830 millió eurós értéktől.

Az előző év január-novemberi időszakában az export 4,5, az import 4,4 százalékkal volt magasabb a 2012-ben mért értéknél. A tavalyi év novemberében a kivitel értéke 7,4 milliárd eurót, a behozatalé közel 6,6 milliárd eurót tett ki. A külkereskedelmi mérleg egyenlege így 825 millió eurós többletet ért el, amely jelentős mértékben, 258 millió euróval haladja meg az előző év azonos időszakának értékét.  A külkereskedelmi mérleg 2013. január-novemberben mért többlete 7milliárd euró volt, amely 470 millió euróval meghaladja az előző évi szintet.

2013. január-novemberben a termékforgalom 50 százalékát kitevő gépek és szállítóeszközök importja 3,6, míg kivitele 4,7 százalékkal emelkedett. A közúti jármű külkereskedelmi forgalma szintén megélénkült a közelmúltban megjelent új, hazai gyártású modelleknek köszönhetően: az export csaknem negyedével, míg az import hatodával nőtt a vizsgált időszakban. A feldolgozott termékek esetében jelentős, 7 százalékos emelkedés történt a kivitelben, a behozatalt tekintve pedig 6,7 százalékos bővülés volt megfigyelhető 2012. január-novemberhez képest. A vegyiparhoz és járműgyártáshoz kapcsolódó termékek forgalmában szintén fellendülés volt tapasztalható.

Hazánk Külgazdasági Stratégiájában megfogalmazott „keleti nyitás, nyugati tartás” politikájával összhangban mind az EU tagállamok, mind az Európai Unión kívüli országok irányában nőtt a külkereskedelmi forgalmunk. Az előbbiek esetében 2013. január-novemberben a külkereskedelmi mérlegünk többlete 9,4 milliárd eurót tett ki. A tagállamok felé irányuló exportunk 3,7 százalékkal, a behozatalunk 4,3 százalékkal emelkedett 2012. január-novemberhez képest. Az Európai Unión kívüli országokba a kivitel volumene 6,8 százalékkal, az importé 4,6 százalékkal volt több.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)