2013 negyedik negyedévében kiugró mértékben, 14,9%-kal növekedtek a nemzetgazdasági beruházások az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ilyen dinamikus bővülést nem regisztráltak az elmúlt évtizedben. A beruházások szerkezete is kiegyensúlyozott, a gépberuházások 16%-kal, az építési beruházások pedig 14,1%-kal emelkedtek.

A nemzetgazdasági beruházások 2013-ban elért 7,2%-os bővülésével Magyarország beruházási rátája vélhetően ismételten felülmúlja az EU átlagát.  A beérkezett adatok megerősítik, hogy a 2013-ban megvalósult növekedési fordulathoz a beruházások is számottevően hozzájárultak, amely egy egészséges és hosszú távon fenntartható gazdasági szerkezet irányába történő elmozdulást jelent.

Különösen kedvező, hogy tovább élénkült a legnagyobb súllyal rendelkező feldolgozóipar beruházási aktivitása: 2013 negyedik negyedéve 11,5%-os növekedéssel járult hozzá az ágazat 4,9%-os éves emelkedéséhez. A bővüléshez a feldolgozóipar főbb zászlóshajói (Audi, Mercédesz, Opel, Suzuki) révén megvalósult kapacitásbővítéseken túl a beszállító ágazataik által végrehajtott beruházások is jelentősen hozzájárultak. Ez utóbbi bizonyítja, hogy a Magyarországon megtelepedett nemzetközi autóipari gyártás élvonalába tartozó vállalatok beszállító láncaik révén további jelentős növekedést generálnak.

A jól teljesítő feldolgozóipari beruházások mellett a negyedik negyedévben közel másfélszeresére emelkedett a beruházási volumen a közigazgatásban valamint közmű szolgáltatóknál. Több évig tartó csökkenés után, az év utolsó negyedévében 25%-os növekedést regisztráltak az energetikai ágazatban. Emellett az infrastruktúra-fejlesztéseknek köszönhetően 36%-kal nőtt a szállítás, raktározás ág teljesítménye. Az eddig felsoroltakon túl a kereskedelemben 14%-kal emelkedett a volumen, az építőiparban 27%-kal, a művészetek ágban 74%-kal, az egészségügyben pedig 20%-kal bővültek a beruházások.

A nemzetgazdasági ágak széles körében kibontakozó dinamikus beruházás-növekedéshez hozzájárultak a folyamatos feldolgozóipari kapacitásbővítések, az uniós források eredményes felhasználása, az alacsony hozamkörnyezet, a Növekedési Hitelprogram első szakaszából megvalósult projektek és az üzleti bizalom javulása is

A beruházások dinamikus emelkedése, a most megvalósult projektek az elkövetkező évek gazdasági növekedését alapozzák meg. A beruházások révén kiépülő új kapacitások főként a termelő ágazatok teljesítményét fogják emelni, amelynek eredményeként az elkövetkező időszakban folytatódik az export bővülése, a foglalkoztatás növekedése, a munkanélküliség csökkenése, a háztartások munkából megszerezhető jövedelmének és fogyasztásának emelkedése.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)