2012 első tizenegy hónapjában éves alapon mindössze 0,6%-kal csökkent az élelmiszer és élelmiszer jellegű termékek értékesítése a kedvezőtlen globális gazdasági klímában. Az év tizenegyedik hónapjában ugyanakkor 2 százalékos visszaesést könyvelhetett el ez a kiskereskedelmi alágazat az előző év (2011) azonos időszakához képest. Éves összehasonlításban a gyógyszeripari termékek, illatszerek, használtcikkek értékesítése illetve a csomagküldő kiskereskedelem forgalma viszont folytatta emelkedését.
Forrás: KSH
Novemberben a kiskereskedelmi termékforgalom éves szinten mért 4,1 százalékos visszaesését főként a bútor- és műszaki cikk, textília, a könyv és számítástechnikai értékesítések mérséklődése, az élelmiszerek forgalmának visszaesése valamint az üzemanyag értékesítésének csökkenése magyarázza. Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben, 2012 novemberében 692 milliárd forint, az év első tizenegy hónapjában 7415 milliárd forint értékű forgalom realizálódott.
A teljes volumen 45 százalékát adó élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek eladásai 2 százalékkal mérséklődtek éves összehasonlításban, ugyanakkor az év első tizenegy hónapját tekintve csaknem a tavalyi szinten van a forgalom volumene.
A nem élelmiszer jellegű kiskereskedelmi üzletek forgalma novemberben 7,7 százalékos ütemben mérséklődött, az első tizenegy hónapra nézve ez aggregáltan 3 százalékos visszaesést jelent. A csomagküldő és internetes kiskereskedelem továbbra is dinamikusan emelkedő forgalmat generál, az alágazat volumen változása novemberben az előző év azonos időszakához képest 23,6 százalékkal bővült, de javuló forgalom volt megfigyelhető az illatszer üzletek (+4,4%), a használtcikk boltok (+0,7%), a gyógyszerek (+4,1%) esetében is.
A 2012 január-november időszak tekintetében a nem élelmiszer jellegű termékek forgalmát tekintve fent felsorolt alágak teljesítettek pozitívan (a gyógyszerek kivételével), valamint a textil ágazat is tudta növelni értékesítéseit az iparcikkek forgalmának stagnálása mellett.
Az üzemanyagtöltő állomások értékesítése továbbra is elmaradt az előző év azonos időszaki értéktől, azonban a csökkenés mértéke zsugorodni látszik. Novemberben az eladások 1,1 százalékkal mérséklődtek az októberi 5%-os visszaesés után, míg az első tizenegy hónapot tekintve 3 százalékkal estek vissza az eladások.
Az Eurostat eddig rendelkezésre álló adatai alapján az Unió 12 országában mérséklődött a kiskereskedelemi forgalom novemberben, míg 10 országban növekedést, regisztráltak.
Az eurózónában 2,6 százalékos volt a visszaesés átlagos mértéke, míg az EU 27 átlagára vetítve 1,3 százalékos csökkenés volt megfigyelhető. Hazánknál rosszabb teljesítményt nyújtott régiónkból Szlovénia és Bulgária, de a jobb teljesítményt nyújtó Szlovákia és Lengyelország is 2% feletti zsugorodást tudott felmutatni.
A negatív kiskereskedelmi statisztikákat nagyban magyarázzák külpiaci események, emellett a hazai magas eladósodottság leépítése és a lakosság óvatossága is szerepet játszik az alacsony belső keresletben. A nemrég publikált GKI fogyasztói bizalmi index 2-3 hónap óta tartó folyamatos javulása némi optimizmusra adhat okot a jövőt illetően. A bizalmi indexek tekintetében Európában is javuló adatok érkeztek az elmúlt 1-2 hónapban, ami a recesszióból való kilábalást sugallhatja Európában és hazánkban egyaránt. A Németországból érkező kifejezetten kedvező ZEW index pedig fő exportpartnerünk javuló kilátásait mutatja (2010 májusa óta nem látott szint), amiből külkereskedelmünk profitálhat.
(NGM Kommunikációs Titkárság)