Varga Mihály az elmúlt időszak leggyakorlatiasabb adótörvényének nevezte a hétfőn elfogadott normaszöveget. A benyújtott módosításokkal a kormány az adózók mindennapi problémáira keresett megoldást. A nemzetgazdasági miniszter erről a Parlamentben, az adómódosításokról történő szavazással egyidejűleg tartott sajtótájékoztatón beszélt.

Hangsúlyozta: arra törekedtek, hogy a szabályosan működő vállalkozások terhei csökkenjenek. Olyan módosításokat fogadtak be, amelyeknek egy részét a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával (MKIK) közösen, javaslataikat meghallgatva kezdeményeztek.

A családi adókedvezmény módosítása - a jövőben a járulék terhére is igénybe lehet venni - 260 ezer családot érint. A módosítás 53 milliárd forintnyi kedvezményt hagy azoknál a családoknál, amelyek korábban nem tudták igénybe venni, mert nem volt elegendő adóalapjuk ehhez. A házastársak közötti vagyonszerzés illetékmentes lesz, egyenes ági rokonokkal szemben a házastárs hátrébb sorolása megszűnik az illetéktörvényben.

A vagyongyarapodás sincs kizárva - mondta a miniszter. Befogadták a katás vállalkozók azon igényét is, hogy a magasabb közteher fizetése mellé járjon magasabb társadalombiztosítás és munkanélküli ellátás. A szőlő-bortermelőknek jó hír lesz, hogy a jövedéki törvény módosítása megengedi a kisebb vendéglátóknak, szállásadóknak, hogy saját szőlőborukat falusi vendégasztal keretében akár borvacsorákon értékesítsék. Elfogadták azt is, hogy annak, aki határidő előtt nyújtotta be szja bevallását, majd rájött, hogy elrontotta, a korrigálást megteheti az adóbevallás benyújtási határideje előtt.

Varga Mihály a módosítások közül kiemelte továbbá, hogy jelentősen csökkentik a beruházó kis- és középvállalkozások terheit, a társasági adókedvezmény mértéke 60 százalékra nő, ami a miniszter szerint segíti majd a beruházásokat. A szakminiszter kérdésekre válaszolva kifejtette: az egykulcsos szja-nak az idei lesz az első teljes éve, a számok világosan jelzik, hogy ez egy jól tervezhető adótípus lesz jövőben. A kormány nem készül arra, hogy felülvizsgálja az egykulcsos adórendszert - jelentette ki.

Varga Mihály úgy vélekedett, hogy a 2010-ben bekövetkezett filozófiai váltás az elmúlt hónapokban nagymértékben hozzá tudott járulni ahhoz, hogy a foglalkoztatásban és a munkára ösztönzésben az adórendszertől is támogatást kapjanak a munkaadók és munkavállalók. A miniszter kérdésekre válaszolva beszélt arról is, hogy az idei eddigi adatok alapján átlagosan 740 ezer munkavállaló után igényelték a munkahelyvédelmi akcióterv kedvezményeit, s ez nagymértékben segíteni tudta, hogy a foglalkoztatás ne essen vissza.

Az adókedvezményekkel kieső adóbevételekre vonatkozó kérdésre elmondta: azzal számolnak, hogy 2014-ben a gazdasági növekedés a duplája lesz az ideinek. "Erre jó okunk van, hiszen a harmadik negyedéves adat, az 1,7 százalékos növekedés azt mutatja, hogy az év második felében egy erőteljesebb növekedés lesz, és ez folytatódni fog 2014-ben" - mondta. A növekedés a miniszter szerint többletforrásokat teremt a bevételi oldalon, az infláció tényleges és várható értéke között pedig várhatóan nem lesz akkora mértékű eltérés, mint az idén. A devizahitelesekről szólva felidézte: a kormány deklarálta, hogy megvárja azt a jogegységi döntést, amely megadja a jogszabályi kereteket a törvényhozás számára, ez kialakítás alatt van.

A szakminiszter elmondása szerint már két héttel ezelőtt elkezdte a gazdasági élet szereplőivel a devizahitelek megvitatását, eddig az MKIK-val és a VOSZ-szal találkozott. A másik konzultációsorozat az igazságszolgáltatásban folyik. Ezek lényege az, hogy ha szükséges, a döntések megszülethessenek, de ennek az előfeltétele az, hogy a jogi rendezettség kialakuljon.

Az adóhatósággal kapcsolatos bejelentés kapcsán a szakminiszter kifejtette: nem merültek fel olyan új információk, amelyek miatt újra kellene nyitni a vizsgálatot. Hangsúlyozta: egyébként is folyamatos monitorozás alatt van az összes adóeljárás, több ellenőrzési csatorna van beépítve minden egyes vizsgálatba. Hozzátette, az adóhatóságot bárki megvizsgálhatja, rendelkezésre áll az Állami Számvevőszék (ÁSZ), megvizsgálhatja a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi).

Hozzátette, abban a vizsgálati jelentésben, amit megkapott, fehéren-feketén szerepelt, hogy az illetőt több alkalommal figyelmeztette a felettese arra, hogy adótisztviselőként ne politizáljon; jó lett volna, ha az illető ex adókollega tartotta volna magát NAV belső szabályzatához - mondta.

Fotó: Árvai Károly/kormany.hu archív

(MTI/NGM)