A jelentés csaknem 500 tényező alapján azonosítja be a magyar gazdaság versenyképességének legkritikusabb területeit.

500 indikátor vizsgálat, 135 olyan tényező beazonosítása, amelyek leginkább meghatározzák a magyar gazdaság versenyképességét – többek között ezt tartalmazza a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) versenyképességi helyzetértékelése. A helyzetértékelés amellett, hogy elhelyezi hazánkat a világ versenyképességi térképén, megalapozza a kormány intézkedéseit. Közlemény.

A Nemzetgazdasági Minisztérium elkészítette Magyarország versenyképességi helyzetértékelését, amely elhelyezi hazánkat a világ versenyképességi térképén. A tavaly október óta tartó intenzív elemzői munka során a tárca megvizsgálta a világ három legelismertebb nemzetközi versenyképességi rangsorának minden egyes tényezőjét, ami csaknem 500 indikátor vizsgálatát jelentette. Ez az első olyan, versenyképességre vonatkozó hazai helyzetértékelés, amely kormányzati szinten készült el.

A jelentés legfontosabb megállapítása, hogy 2002-től Magyarország versenyképessége jelentősen romlott: az EU átlagához történő felzárkózásunk először lelassult, majd teljesen leállt, tőkevonzó képességünk romlott, exportteljesítményünk elmaradt a régió többi országától.A versenyképességi helyzetértékelés megállapításait támasztják alá az elismert nemzetközi versenyképességi rangsorok is. Az IMD rangsorában jelenleg a 42.helyen áll hazánk, a World Economic Forum rangsorában az 52.helyet tudhatjuk magunkénak, míg a Világbank Doing Business rangsorában a 46.helyet foglaljuk el.

A versenyképességi helyzetékelés során az NGM megvizsgálta a három nemzetközi rangsor minden egyes indikátorát. Ezekből összesen 135 olyan tényező került beazonosításra, amelyek leginkább meghatározzák a magyar gazdaság versenyképességét. A kritikus indikátorokat az NGM tíz csoportba sorolta, beazonosítva ezzel azokat a beavatkozási területeket, amelyeken a kormánynak intézkedéseket kell hoznia a versenyképesség javítása érdekében.

A február végén a kormány által véglegesítésre kerülő újjászervezési program e versenyképességi helyzetértékelésre épül. A versenyképességi helyzetértékelés itt olvasható: hu/nemzetgazdasagi-miniszterium/kulisszatitkok/versenykepessegi-helyzetertekeles-a-nemzetkozi-versenykepessegi-rangsorok-alapjan

(Nemzetgazdasági Minisztérium)