2014. január 27-28. között Bakuban tartotta negyedik ülését a Magyar-Azerbajdzsáni Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság (KKB), amelynek plenáris ülésén részt vett dr. Horváth Viktória az NGM Turizmusért felelős helyettes államtitkára is. A KKB ülés napirendjén kiemelt témaként szerepelt a két ország közötti turisztikai kapcsolatok fejlesztése. Közlemény.

Horváth Viktória elmondta, hogy a 2013-ban jelentős növekedésnek indult forgalmi adatok jól mutatják a közvetlen légi járat fontosságát. A KSH adatai szerint 2013-ban több mint 4-szeresére nőtt az Azerbajdzsánból beutazók száma az előző évhez képest. Amennyiben csak a 3-4. negyedév adatait nézzük, úgy 2013-ban kb. hatszoros változásnak lehetünk tanúi az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A megbeszélésen elhangzott, hogy a Wizz Air Budapest-Baku járatnak köszönhetően a bakui nagykövetség vízumforgalma egyik napról a másikra 5-6-szorosára nőtt. A külképviselet 2012-ben 1013 db, míg 2013-ban 3458 db vízumkérelmet regisztrált. Beszédes adat, hogy 2013. júliusában a forgalom az előző év azonos havi forgalmához képest több mint a hatszorosára nőtt.

A 2014. január 28-án megtartott plenáris ülésen az azerbajdzsáni Kulturális és Turisztikai Minisztérium képviseletében Sevda Mammadaliyeva miniszter-helyettes asszony vett részt.

A felek áttekintették a két ország közötti turisztikai kapcsolatok fejlesztésének lehetőségeit. Horváth Viktória meggyőződését fejezte ki, hogy a forgalom – különösen az egészségturizmus területén meglévő adottságaink még jobb megismertetése révén - a jövőben tovább növelhető. A kormány célja, hogy Azerbajdzsán kiutazó forgalmában meghatározó egészségturisztikai desztinációként megjelenő Csehország pozícióját megközelítsük és reális alternatívát nyújtsunk az országból érkező turisták számára.

A magyar fél az együttműködés egyik kiemelt területének tekinti a gyógy- és rehabilitációs kezeléseket és a mozgásszervi betegségek kezelésének területén elérhető magas színvonalú magyar szolgáltatásokat ajánlotta az azeri fél figyelmébe. A közös munka célja, hogy a szakterületen jelentős tapasztalattal rendelkező magyarországi fürdővárosok, gyógyfürdők, egészségturisztikai szolgáltatók és jelentős szaktudással rendelkező hazai szakemberek sikeresen elégíthessék ki az azeri piac által generált folyamatosan növekvő keresletet.

A helyettes államtitkár tájékoztatást adott a hazai vendégforgalom 2013-es eredményeiről, illetve beszámolt a belföldi turizmus ösztönzését szolgáló SZÉP Kártya bevezetésének tapasztalatairól. Horváth Viktória megosztotta a SZÉP Kártya rendszer, mint jó gyakorlat tapasztalatait, amely – lévén, hogy Azerbajdzsánban fejlesztésre szorul a belföldi turizmus - kiemelt érdeklődést váltott ki az azeri média részéről.

Mindkét fél reményét fejezte ki, hogy a két ország közötti együttműködés szorosabbra fűzése nemcsak az államközi kapcsolatokban, hanem a turizmusban érdekelt vállalkozások közös munkájában is új fejezetet nyithat. Az Azerbajdzsán és Magyarország közötti turistaforgalom alakulása szempontjából meghatározó a vízumkiadás, amely részben az új járatnyitás eredményeként megnövekedett kereslet miatt mindkét országban egyszerűsítésre és gyorsításra szorul. A tárgyaláson felmerült a vízumigénylések kiszervezése, a vízumcentrum létrehozásának gondolata is, amely hozzájárulna ahhoz, hogy a hazánkba látogató turisták minél egyszerűbb módon juthassanak hozzá a beutazáshoz szükséges vízumhoz.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)