A KSH ma reggel közzétett adatai szerint a versenyképes, exportorientált ágazatoknak köszönhetően továbbra is dinamikusan, 21,6%-kal bővült a feldolgozóipari beruházások volumene. A második negyedévben a nemzetgazdasági beruházások volumene 6,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A 2009-es mélypont óta azonban továbbra is lassuló mértékű a visszaesés.
A KSH ma reggel közzétett gyorsjelentése szerint a nemzetgazdasági beruházások volumene az előző év azonos időszakához képest a második negyedévben 6,5%-kal, az első félév egészében pedig 4%-kal csökkent. A szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint az előző negyedévhez képest 2,4%-os volt a visszaesés mértéke. Kiemelendő ugyanakkor, hogy az utóbbi néhány negyedév adatai alapján a csökkenés trendje lassulni látszik.
Ennek oka elsősorban, hogy a feldolgozóipar beruházásai már az ötödik egymást követő negyedévben bővültek (+21,6%) 2010 második negyedévéhez képest. A dinamikus növekedés alapvetően a versenyképes, exportorientált alágakra (járműgyártás, számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása), illetve az élelmiszeriparra vezethető vissza. Örvendetes fejlemény, hogy a feldolgozóipari alágak többségében nőtt a beruházások volumene. Kiemelendő még, hogy néhány egyedi nagyberuházás miatt a kisebb súlyú humán-egészségügyi, szociális ellátás (+75,2%), a művészet, szórakoztatás, szabadidő (+25,9%) és a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység (+19,6%) beruházásai jelentős mértékben növekedtek. Negatív oldalon áll azonban az építési beruházás, amely 13,7%-kal maradt el, és a szintén jelentős súlyú ingatlanügyletek ágazatban 17,9%-kal csökkent a beruházás az előző évhez képest. Nagyobb visszaesés volt megfigyelhető továbbá a szállítás, raktározás ágban (27,0%), ennek oka az autópálya-, a vasút, a városi személyszállítás, illetve a csővezetékes szállítás beruházásainak előző év azonos időszakához viszonyított csökkenése.
Forrás: KSH
Bár az építési beruházások a második negyedévben is visszaestek, a gép- és berendezés-beruházások az első után a második negyedévben is bővültek (+4,5%). Ebben főként a feldolgozóipari beruházások jelentős mértékű növekedése játszott szerepet.
A járműgyártásban további bővülés várható a már ismert nagyberuházások eredményeként.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)