Márciusban 18 ezerrel többen álltak alkalmazásban Magyarországon, mint egy évvel korábban. A KSH legfrissebb gyorstájékoztatója szerint 2011. január és március között a legalább 5 fős vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szer­ve­zeteknél alkalmazásban állók létszáma átlagosan 2 millió 642 ezer fő volt, amely 1,18 százalékkal magasabb a tavalyi év azonos időszakában mért 2 millió 611 ezer főnél.

A létszámbővülés forrása a versenyszféra, azon belül is elsősorban a feldolgozóipar, ami már jelzi az – egyelőre – elsősorban az ipari exporton alapuló gazdasági növekedés munkahelyteremtő hatását, de a szolgáltatói szektor létszáma is bővülést mutat, amelyben szerepet játszik az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetésének fehérítő hatása. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete is nőtt 1,5 százalékkal, idén 210 000 forint, szemben a tavalyi év azonos időszakában mért 206 900 forinttal.

A KSH ma reggel közzétett gyorsjelentése szerint a magyar gazdaságban alkalmazottak létszáma márciusban 18 ezer fővel (0,7 százalékkal) haladta meg az előző év azonos hónapjában mért szintet, ami nagyjából megfelel az előző hónapokra jellemző növekedési ütemnek. A teljes gazdaságon belül a versenyszférára immár 2010 májusa óta folyamatos, 3 százalék körüli (50 ezer fős) létszámbővülés jellemző, amelynek fő forrása a feldolgozóipar, ahol márciusban több mint 30 ezer fővel (5,5 százalékkal) többen álltak alkalmazásban, mint egy évvel korábban. A feldolgozóipar dinamikus létszámbővülése jelzi, hogy a gyorsuló – egyelőre elsősorban az exportra termelő ágazatok által vezérelt – gazdasági növekedésnek érdemi munkahelyteremtő hatása van. A közszférában ugyanakkor az alkalmazotti létszám kismértékű (a korábbi közcélú foglalkoztatási programok kifutásának és az új közmunkaprogram fokozatos beindulásának hatását kiszűrve márciusban éves szinten 0,7 százalékos) csökkenése figyelhető meg. Tekintettel a hazai közszféra foglalkoztatásban betöltött – nemzetközi összehasonlításban jelentősnek számító – súlyára, a közszféra és a versenyszféra közötti létszám-átrendeződés kedvező a magyar gazdaság jövőbeni növekedési potenciálja szempontjából.

A nemzetgazdaság és az egyes szektorok létszámának alakulása
(alkalmazotti létszám változása az előző év azonos időszakához képest, ezer főben)

Forrás: KSH

A versenyszférában az alkalmazotti létszám bővülése a bruttó keresetek 4,6 százalékos növekedésével járt együtt márciusban, ami a kedvező szja-változásokat figyelembe véve átlagosan 8,5 százalékos nettó keresetemelkedést jelent; utóbbi az inflációt is figyelembe véve a keresetek vásárlóértékének közel 4 százalékos emelkedésével egyenértékű. Ezzel egy időben a közszféra átlagos keresetei csökkentek ugyan, de ez a tavaly januárban és márciusban kifizetett egyszeri kereset-kiegészítés elmaradásával magyarázható: az egyszeri kifizetések nélkül számított, rendszeres bruttó keresetek a költségvetési szektorban is növekedést mutatnak.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)