Az ipari termelés volumene a szezonálisan és munkanappal kiigazított havi adatok alapján 2,1 százalékos bővülést mutatott 2012 januárjában, míg éves összehasonlításban minimális mértékben, 0,5 százalékkal csökkent a volumen.
Az ipari termelés a nemzetgazdasági ágak közül éves alapon a legmeghatározóbb súlyú feldolgozóipari szegmensben gyakorlatilag stagnált, az energiaipari termelés 7,4 százalékkal csökkent, míg a relatíve kisebb súlyú bányászat 20,8 százalékos bővülést tudott felmutatni 2012 januárjában. A feldolgozóiparon belül nyolc alág esetében növekedett az ipari termelés, amelyek közül a jelentős részesedéssel bíró élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása igen dinamikus, 13,2 százalékos volumenbővülést ért el, valamint kedvező teljesítményt tudott még felmutatni a közepes súlyú gép, gépi berendezés gyártása (16,5 százalék), illetve a gumi-, műanyag és nem fém ásványi termék gyártása (14,1 százalék). A legnagyobb súlyú járműgyártás azonban 1,1 százalékkal mérséklődött, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása pedig 17,8 százalékkal csökkent, amely alapvetően az exportkereslet szűkülésének volt köszönhető.
Értékesítési oldalról, az ipari export éves alapon 0,8 százalékkal emelkedett 2012 első hónapjában, amelyen belül a jelentős súlyú járműgyártás 4,3 százalékos bővülése, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termékek kivitelének 15,9 százalékos csökkenése volt meghatározó. A belföldi értékesítés 1,2 százalékkal volt alacsonyabb 2012 januárjában az egy évvel ezelőtti szinthez képest.
A legfrissebb ipari adatok alapján jól látható, hogy a lassuló külpiaci konjunktúra jelentős hatást gyakorol a magyar gazdaság húzóágazataira. A nyugati piacokon érződő konszolidálódás, illetve az a tény, hogy az összes rendelésállomány 14,5%-kal emelkedett tavaly januárhoz képest, azonban javuló jövőképet mutat.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)