Augusztusban a megelőző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaphatásról megtisztított adatok szerint 2,6 százalékkal volt magasabb az ipari termelés-áll a KSH ma reggeli statisztikájában. Az előző év azonos időszakához képest az ipari termelés volumene mérsékelt, 0,8 százalékos csökkenést mutatott, a munkanappal kiigazított statisztikák azonban 1,4 százalékos bővülésről árulkodnak. Kedvező adat továbbá, hogy a feldolgozóipar összes rendelésállománya 13,2 százalékkal emelkedett a vizsgált hónapban.

A nemzetgazdasági ágak közül a feldolgozóipari termelés 1 százalékkal csökkent, a relatíve kisebb súlyú bányászat termelése 12,3 százalékkal növekedett az energiaipari kibocsátás pedig 2,3 százalékkal mérséklődött 2012 augusztusában az egy évvel ezelőtti szinthez képest.

A feldolgozóiparon belül hét alágban volt tapasztalható termelésbővülés: a jelentősebb alágak közül a járműgyártás kibocsátása 2,8 százalékkal bővült, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása pedig 1,2 százalékkal növekedett. Ezzel szemben a legnagyobb mértékben az elmúlt időszakhoz hasonlóan augusztusban is a második legnagyobb alágnak, a számítógép, elektronikai, optikai termékgyártás 15,3 százalékos csökkenése járult hozzá negatívan a teljes ipari termelés teljesítményéhez. Kedvező azonban, hogy az alágon belül találni számottevő bővülést felmutató szakágat is az elektronikai áramköri kártyák és számítógépek, perifériás egységek gyártás területén. A kisebb súlyú alágak közül kiemelkedik a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, amelynek volumene éves alapon 26,1 százalékkal bővült a vizsgált hónapban.



Értékesítési oldalról vizsgálva, az ipari kivitel 2012 augusztusában 2,7 százalékos csökkenést ért el, amely a járműgyártási export 7,9 százalékos növekedésének, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termékgyártás kivitel 15,4 százalékos csökkenésének eredményeként alakult ki. A belföldi eladások 5,2 százalékkal mérséklődtek 2012 augusztusában az egy évvel ezelőtti szinthez képest. Kedvező adat, hogy az összes rendelésállomány 13,2 százalékkal emelkedett az egy évvel ezelőtti bázishoz képest.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)