2012 első negyedévében az export volumene 1,6, az importé kisebb mértékben, 0,9 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest. 513 milliárd forintos többletet mutatott a külkereskedelmi mérleg az első három hónapban – áll a KSH ma reggeli gyorstájékoztatójában.

A január-márciusi időszakban a kivitel értéke 5 934 milliárd, a behozatalé 5 421 milliárd forintot tett ki, így külkereskedelmi mérlegünk ismét jelentős aktívumot ért el. A forgalom forintban mért árszínvonala az import esetében 9,4, a kivitel esetében 6,4%-kal emelkedett 2011 első negyedévéhez viszonyítva.



Forrás: KSH

Az összes árufőcsoport külkereskedelmi forgalma növekedett, kivéve a gépeket és szállítóeszközöket. A legnagyobb mértékben a nyersanyagok kivitele bővült, közel 25%-kal haladta meg az előző év azonos időszakában regisztrált értéket. A feldolgozott termékek exportvolumene 10,6 százalékkal, importvolumene pedig 4,6 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet, ezen belül a vas és acél termékek kivitele 30%-kal növekedett. Az élelmiszerek, italok és dohánytermékek külkereskedelme az adott időszakban szintén emelkedett, a kivitel 3,1, a behozatal pedig 3,3 százalékkal gyarapodott. Az energiahordozók importvolumene mintegy 3,5 százalékos emelkedést mutatott. Az év első három hónapjában a gépek- és szállítóeszközök árufőcsoport az átlagnál valamivel rosszabbul teljesített, a behozatal volumene 2,7%-kal, míg a kivitel 4,7%-kal esett vissza, elsősorban a híradástechnikai, hangrögzítő és –lejátszó készülékeknek köszönhetően, ezek kivitele harmadával maradt el az egy évvel korábbitól. Ezen a főcsoporton belül az energiafejlesztő gépek és berendezések exportja azonban közel 30%-kal bővült.

A külkereskedelmi termékforgalmunk mintegy háromnegyedét kitevő Európai Uniós tagországok irányába az export volumene 0,7, az importé pedig 3,4 százalékkal volt magasabb 2012. január-márciusban a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. Kereskedelmi mérlegünk aktívuma ezen országokkal szemben 721,6 milliárd forintot tett ki az év első három hónapjában.

Az EU-n kívüli országok felé irányuló mérlegünk hiánya 51 milliárd forinttal, 209 milliárd forintra mérséklődött. Az ezen államok felé irányuló kivitel volumene 4,6 százalékkal emelkedett, míg az importé ezzel nagyjából megegyező mértékben csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)