Hazánk külkereskedelmi mérlegének többlete a tavalyi évben 7 milliárd euró volt, amely 354 millió euróval több, mint 2012-ben. Az export értéke így továbbra is meghaladta az importét, miközben a külkereskedelemben dinamikus emelkedés volt megfigyelhető.
A külkereskedelmi forgalom bővüléséhez a külső kereslet élénkülése, a közelmúltban kibővített autóipari termelő-kapacitások felfutása is hozzájárult. A kedvező adatok a külkereskedelmi forgalom folytatódó élénkülését vetítik előre.
2013-ban éves alapon a kivitel mértéke 4,8, a behozatalé pedig 5 százalékkal bővült a 2012-ben mért szinthez képest. A tavalyi év decemberében az export 14, míg az import 13 százalékkal nőtt 2012 utolsó hónapjához képest. A külkereskedelmi mérleg így 303 millió eurós többletet ért el decemberben, amely 160 millió euróval haladja meg a 2012-es szintet.
2013-ban a termékforgalom 50 százalékát kitevő gépek és szállítóeszközök importja 4,8, míg kivitele 5,1 százalékkal emelkedett - a növekedés fő hajtóereje a járműiparhoz kapcsolódó árucsoportok teljesítménye volt. A magyarországi autógyárak által piacra vitt új modellek következtében a közúti jármű forgalma mintegy ötödével, az energiafejlesztő gép és berendezés behozatala tizedével bővült 2012-höz képest. A feldolgozott termékek esetében jelentős, csaknem 7 százalékos emelkedés történt a kivitel és behozatal területén egyaránt. A vegyiparhoz és járműgyártáshoz kapcsolódó termékek forgalmában is élénkülés volt tapasztalható.
Hazánk Külgazdasági Stratégiájában megfogalmazott „keleti nyitás, nyugati tartás” politikájával összhangban mind az EU tagállamok, mind az Európai Unión kívüli országok irányában nőtt a külkereskedelmi forgalmunk. A külkereskedelmünkben meghatározó súllyal rendelkező EU tagállamokkal szemben 2013-ban a külkereskedelmi mérlegünk többlete 9,5 milliárd eurót tett ki. Az Európai Unió tagállamai felé irányuló exportunk 4,2 százalékkal, a behozatalunk pedig 5,5 százalékkal emelkedett 2012-höz képest. Az Európai Unión kívüli országok felé a kivitel 7,1 százalékkal, az import 3,9 százalékkal volt több, ennek köszönhetően a külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban csaknem 878 millió euróval csökkent.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)