A dokumentumot csütörtökön, a bővülő magyar-georgiai gazdasági kapcsolatok jegyében tartott üzleti fórumon írta alá Budapesten Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és a georgiai pénzügyminiszter.

Gilauri miniszterelnök hivatalos programja keretében előadást tartott az érdeklődő magyar üzletemberek részére Georgia gazdaságpolitikájáról, üzleti környezetéről és az együttműködési lehetőségekről.

A rendezvényen aláírták a magyar-georgiai kettős adóztatás elkerüléséről szóló kormányközi megállapodást, amelyet Matolcsy György és Dimitri Gvindadze georgiai pénzügyminiszter látott el kézjegyével.

Matolcsy György, Dimitri Gvindadze (fotó: Botár Gergely)

Georgiában az elmúlt években számos gazdasági reformintézkedést hoztak az üzleti környezet fejlesztése, ezáltal a külföldi befektetések növelése, munkahelyteremtés, valamint a vállalkozások támogatása céljából. E törekvések megegyeznek a magyar gazdaságpolitika célkitűzéseivel. Az Új Széchenyi Terv középpontjában a növekedéspárti gazdaságpolitika megvalósítása, a foglalkoztatás bővítése áll, kiemelten kezelve a KKV-k támogatását, külpiacokon való megjelenésük elősegítését is, amelyhez hasznos információkat nyújthat az üzleti fórum.

A magyar nemzetgazdaság szempontjából fontos cél a külgazdasági kapcsolataink kiszélesítése. A magyar-georgiai gazdasági kapcsolatok jelenlegi szintje nem tükrözi a lehetőségeinket, az együttműködés bővítésére számos ágazat látótérbe kerülhet.

Matolcsy György, Dimitri Gvindadze (fotó: Botár Gergely)

A magyar vállalati érdeklődést bizonyítja, hogy mintegy 60 fő regisztrált a Nemzeti Külgazdasági Hivatal honlapján közzétett fórum ingyenes programjára; többek között telekommunikáció, energiaipar (beleértve megújuló energiák), gépipar, környezetvédelem, mérnöki, pénzügyi és üzletviteli szolgáltatások, vegyipar, mezőgazdaság és élelmiszeripar, gyógyszeripar, logisztika, turizmus valamint az építőipar vezető szakemberei.

Háttér:

A magyar-georgiai áruforgalom alacsony bázisról induló fokozatos növekedésében a világgazdasági válság okozott időleges visszaesést. A kétoldalú áruforgalom 2010-ben már meghaladta a 32 M USD-t, mely 19 százalékos növekedést jelent a 2009-ben mért értékhez képest.

A kétoldalú áruforgalom 2010-ben szinte teljes egészében magyar exportból állt, melynek 67 százalékát feldolgozott termékek (21,7 M USD), 24 százalékát gépek és szállítóeszközök (közel 5,5 M USD), 8 százalékát élelmiszerek alkották.

2011 első 11 hónapjában az áruforgalom meghaladta a 31 M USD-t, amely az előző év hasonló időszakához képest 9 százalékos növekedést jelent.
Legfontosabb export termékeink 2010-ben a gyógyszer és gyógyszerészeti termékek (19 M USD-t meghaladó értékben), híradástechnikai, hangrögzítő- és lejátszó készülékek (5,9 M USD), gabona és gabona készítmények, közúti járművek voltak.

Érdekesség:

2011 áprilisában Tbilisziben Hungaricum elnevezésű üzlet nyílt, amely magyar termékeket, elsősorban élelmiszeripari cikkeket értékesít. Azóta a fővárosban 3-4 Hungaricum üzlet működik és további boltok létrehozását tervezik vidéki városokban.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)