Az európai trendekhez hasonlóan alakult a magyar kiskereskedelmi forgalom alakulása- derül ki a KSH ma reggeli tájékoztatójából. Az előző havi pozitív adat után ugyanis kismértékű csökkenés mutatkozik a hazai háztartások kiskereskedelmi keresletében. Az értékesítés volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - 2011. júniusban 0,5%-kal mérséklődött, az első félévben lényegében stagnált az előző év azonos időszakához képest. Havi szinten is kismértékű, 0,5%-os visszaesés volt megfigyelhető. A szektort Európában is lassulás jellemzi: az Eurozónában 0,4, míg az EU27-ben 0,2%-kal esett vissza a kiskereskedelmi volumen.

A jobban teljesítők között a régióban a magyar kiskereskedelmi forgalom – olvasható ki a KSH jelentéséből. Romániában és Szlovákiában ugyanis jelentős, 8,2% és 4,2%-os visszaesést mértek, míg Szlovéniában és Lengyelországban ennél kisebb, ám még így is figyelemre méltó 2,2%-os, illetve 0,9%-os csökkenést regisztráltak.

A hazai fogyasztás struktúrája tekintetében látható, hogy a háztartások elsősorban továbbra is a nem élelmiszer jellegű termékek iránti keresletüket csökkentik: az élelmiszer jellegű vegyes termékek volumene 0,5%-kal nőtt, míg a nem élelmiszer jellegű termékek kereslete 1,3%-kal csökkent. Az üzemanyagok iránti kereslet az előző havi emelkedés után 1,6%-kal esett vissza az előző év azonos időszakához képest.
A háztartások fogyasztási döntéseit több jelentős tényező is befolyásolja idén. Az SZJA változások hatására a szektor rendelkezésre álló jövedelme nagy mértékben megnőtt. Hasonló hatást fog kiváltani a nyári hónapokban kifizetett reálhozam is, amely adómentesen jutott el a háztartásokhoz. Fontos negatív tényező azonban a svájci frank árfolyamában az utóbbi hónapokban bekövetkezett negatív változás: a növekvő törlesztő-részletek kiszorítják a háztartások fogyasztásra fordítható jövedelmét, illetve az általuk generált bizonytalanság miatt a megtakarítások is előtérbe kerülnek. A Kormány által elfogadott devizahiteles mentőcsomag azonban ennek a tényezőnek a hatását érezhetően tompítani fogja az őszi-téli hónapoktól.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)