A projekt célja, hogy a hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tisztviselői számára hatásvizsgálatok és szakpolitikai stratégiai tervdokumentumok elkészítésén keresztül elősegítse a stratégiai tervezésre és a hatásvizsgálatok elvégzésére vonatkozó új jogi környezet gyakorlati alkalmazását.
A projekt célcsoportját a fenti folyamatokban érintett kormánytisztviselők jelentik. A projekt megvalósításával el kívánjuk érni, hogy a Minisztérium kompetenciájába tartozó lehető legtöbb szakterületre a kötelezően előírt hatásvizsgálatok mellett szakpolitikai stratégiai tervdokumentum is készüljön. A pályázati kiírással összhangban a projekt keretében az Intézményi Munkaterv (2013. évre 2014-es kitekintéssel) is kidolgozásra kerül.
Az elkészíteni kívánt stratégiai tervdokumentumok és hatásvizsgálatok közvetlenül vagy közvetve hozzájárulnak a 2014-20-as európai uniós tervezési és programozási ciklus megalapozásához. Emellett a foglalkoztatás növeléséhez, az adórendszer optimalizálásához, költségvetés stabilitásához és fenntarthatóságához is hozzájárulnak. Emellett hosszú közép-és hosszútávú stratégiát/koncepciót vázolnak fel a kiemelt iparágak előtt.
A projekt megvalósításában az NGM valamennyi államtitkársága részt vesz. Az egyes államtitkárságok az illetékességükbe tartozó szakpolitika területek vonatkozásában jelölték ki a projekt keretében megvalósítani kívánt hatásvizsgálatokat és stratégiákat. Az államtitkárságok ezt követően elkészítették részanyagaikat a megvalósítandó stratégiák és hatásvizsgálatok, valamint az intézményi munkaterv ütemezésére és kapacitásigényére vonatkozóan (összesen 18 darab dokumentum), melyet a pályázati adatlap összesítve tartalmaz.
A projekt összesen öt negyedévet érint, amely időszakot a projekt szakmai megvalósítása szempontjából alapvetően 3 szakaszra oszthatunk.
1. Megalapozó fázis
A hatásvizsgálatok és stratégiák megalapozó munkái már néhány esetben a pályázat beadásának idejében is zajlanak. Ez az időszak munkaszervezési szempontból magában foglalja a dokumentum kidolgozásáért felelős munkacsoport felállítását, a pontos feladatok meghatározását, esetlegesen feladatterv készítését. A szakmai megvalósítást illetően stratégiák esetében a megalapozó munkafázisok illetve a dokumentum első verziójának elkészülését jelenti. Hatásvizsgálatok esetében szintén a megalapozó munkafázisok zajlanak ebben az időszakban (adott jogszabályra vagy stratégiára irányuló hatásvizsgálat feladattervének kidolgozása, első vizsgálati anyag kidolgozása).
2. Közbenső szakasz
A dokumentumok elkészítésének közbenső fázisa magában foglalja a nyilvánosság/szakértők/tárcák elé kerülő anyag elkészítését, illetve az érintettekkel történő egyeztetését.
3. Befejező szakasz
A dokumentumok befejező munkafázisai egyben a projekttevékenység befejezésének időpontja is. A befejező munkafázisok a véleményezés eredményeinek beépítését, a dokumentum véglegesítését, illetve elfogadását jelentik
Az egyes dokumentumok kidolgozásának folyamata, a hozzárendelt kapacitások, valamint az ütemezése eltér egymástól, közös azonban bennük, hogy a szakterületre vonatkozó jogszabályok, valamint a kormányzati stratégiai irányításról szóló 38/2012. (III. 12.) kormányrendelet, és a 24/2011. (VIII. 9.) KIM rendeletben foglaltakat figyelembe vételével történt a tervezésük. Az egyes államtitkárságok hatáskörébe tartozó hatásvizsgálatok, valamint stratégiai dokumentumok kidolgozásáért és szakmai minőségbiztosításért az adott államtitkárság felelős.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)