A Nemzetgazdasági Minisztérium szakértői a mai napon azokkal a munkaadói szervezetekkel folytattak szakmai egyeztetést, akik a konzultáció első szakaszában érdemi írásbeli észrevételt tettek a Munka Törvénykönyve konzultációs tervezetéhez. A személyes egyeztetés során nyilvánvalóvá vált, hogy a munkaadók üdvözlik, és jó iránynak tartják a Munka Törvénykönyv tervezett változtatásait.
A munkaadók a Nemzetgazdasági Minisztériumnak megküldött írásbeli észrevételeikben, és a tervezetről folytatott mai szakmai egyeztetésen a következő véleményüknek adtak hangot:
- A tervezet szerkezeti felépítése, az egyszerűsítés közérthetőbbé teszi a Munka Törvénykönyvét, és a mintegy két évtized alapján bekövetkezett változások valóban indokolják a munkajogi jogviszonyok átgondolását, újraszabályozását.
- A hatályos Munka Törvénykönyve nem segíti a munkahelyteremtésben a magyar gazdaságot, ezért azon változtatni kell.
- A tervezet alapvetően jól szolgálja a vállalkozások érdekeit, csökkentve az aránytalan, esetenként túlzott munkavállalói kedvezményeket, kellő rugalmasságot biztosítva a munkaadók számára.
- A jelenleg hatályos, zavaros, átgondolatlan törvényi szabályozás helyébe lépve az új Munka Törvénykönyve a jogbiztonságot fogja szolgálni.
- A gazdasági környezet igényeihez igazodva, illetve az adminisztrációs terhek jelentős csökkentésével az új jogszabály javítja a munkaadók, ezen belül a kis- és középvállalkozások versenyképességét, és ezzel hozzájárulhat a munkahelyek megőrzéséhez és új munkahelyek megteremtéséhez.
A konzultációt követően a tárca megvizsgálja, hogy a munkaadók mely javaslatai építhetők be a tervezetbe.
A Nemzetgazdasági Minisztérium által készített tervezethez eddig beérkezett, illetve az elmúlt két nap konzultációi során elhangzott szakmai javaslatokat a tárca szakértői munkacsoportja elemzi. Azokat a szakmai javaslatokat, amelyek segítségével az új Munka Törvénykönyve hozzájárul az egymillió új munkahely megteremtéséhez, a Nemzetgazdasági Minisztérium a végleges tervezetbe beépíti.
A konzultációsorozat után kezdődik meg a közigazgatási egyeztetés, míg a tervezetről várhatóan ősszel születik kormánydöntés. A törvényjavaslat ezt követően kerül az Országgyűlés elé.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)