Az adópolitika fókuszában: a pénzügyi egyensúly biztosítása, a vállalkozni kívánók megbecsülése, valamint a jövedelmeket terhelő adók súlyának csökkentése a fogyasztási forgalmi adók szerepének növelése mellett
A kormány hivatalba lépése óta következetesen halad előre azon az úton, amelyet az adópolitikában kijelölt a saját maga számára: kizárólag olyan intézkedéseket terjesztett az Országgyűlés elé, amelyek az adóterhelés súlypontját a jövedelmeket terhelő adókról egyre inkább a fogyasztást, forgalmat terhelő adókra illetve a káros externáliákat terhelő adókra helyezik át.
Mivel a kis- és közepes vállalkozások alkotják hazánk növekedésének mozgatórugóit és kiemelkedő szerepet töltenek be a foglalkoztatásban, ezért a kormány ezen vállalkozások esetében a társasági adókulcsot 10%-ra csökkentette. Az új Munkatörvénykönyve és a meghirdetett Munkahelyteremtő Akció által rugalmasabbá tette a foglakoztatást, csökkentette annak terheit a vállalkozások számára. Két új adónem is bevezetésre került, amelyek kiemelkedően magas adómegtakarítást jelentenek a kisebb méretű vállalkozásoknak.
Az eurózóna válsága nyomán keletkezett instabilitás továbbá bebizonyította, hogy a mai gazdasági rend nem áll biztos alapokon, így fel kell készülni a váratlan és hirtelen, jelentős válsághelyzetekre. Világossá vált az is, hogy hosszú távú gazdasági növekedés és stabilitás csak pénzügyi stabilitással együtt valósítható meg. Ennek érdekében a kormány konszolidálta a költségvetést valamint az államadósság lényeges csökkentését tűzte ki célul.
A pénzügyi stabilitás megteremtéséért a kormány magasabb hozzájárulást kért a közteherviselés rendszerébe a bankoktól, valamint a különösen magas profitot termelő iparágakban tevékenykedő, a belföldi piacon jelentős erőfölénnyel rendelkező vállalkozásoktól.
A magyar kormány eddigi intézkedéseivel jó pályára állította a magyar gazdaságot. Első sikere, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás óta először 2011-ben volt 3% alatt hazánk költségvetési hiánya, és ebből a kormány a következő években sem enged. A 2012-es előrejelzést tekintve kimagasló eredmény, hogy az unió 2,5%-os hiányt vár, míg 2013-ra is 3% alatti deficitet jósol.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)