A külföldi elemzők is egyre inkább látják a pozitív folyamatokat Magyarországon - hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján.
Emlékeztetett arra, hogy a három nagy hitelminősítő közül már kettő kedvezőbb adósminősítést adott Magyarországnak az elmúlt időszakban, a Standard&Poor's hitelminősítő pénteken negatívról stabilra változtatta Magyarország hosszúlejáratú adósság-besorolási kilátásait, a Fitch pedig 2012 decemberében tette ugyanezt.
Varga Mihály szerint a magyar gazdaság már rég nincs olyan állapotban, amelyet az eddigi hitelminősítői besorolások láttattak.
A sajtótájékoztatón Varga Mihály úgy értékelte, hogy a piac beárazta Magyarországot, a piaci minősítések már az elmúlt hónapokban is kedvezőbbek voltak, mint a Standard&Poor's (S&P) hitelminősítői kilátása.
Felidézte, hogy a magyar kormány nemrégiben devizakötvényt bocsátott ki, amelyet ötszörösen túljegyeztek a befektetők.
A miniszter kiemelte: a S&P azzal indokolta döntését, hogy a makrogazdaság alapjai kedvezően változtak, a hitelminősítő kedvező képet ad a magyar gazdaságról, a kormány munkájáról. Varga Mihály közölte, abban reménykedik, hogy a felminősítés szakasza következhet.
Az S&P indoklásában szerepel az is, hogy a magyar gazdasági növekedésben kedvezőbb időszak következhet, mint ahogyan azt korábban látták, 2014-2016 között a korábbi 1,3 helyett 1,8 százalékos gazdasági növekedést várnak. Megállapították, hogy 2014-től a magánszektor teljesítménye egyre nagyobb értékben járul hozzá a gazdasági növekedéshez.
A S&P úgy látja, hogy a magyar külgazdasági és a folyófizetésimérleg-pozíciók is jól alakultak, tavaly 7 milliárd eurós többletet ért el a külgazdaság, és kedvezőbb lett a folyó fizetési mérleg, a belső adósság - mondta Varga Mihály, aki szerint az uniós források lehívása is javította a helyzetet.
Varga Mihály elmondta: a hitelminősítő közgazdászai azzal számolnak, hogy az államadósság a GDP 74 százalékra csökkenhet az év végére. Emlékeztetett arra, hogy 2010-ben ez a mutató 83 százalékon volt, most 79 százalékon áll.
A hitelminősítő értékelése szerint a hiány a GDP 3 százaléka alatt marad. Ezzel kapcsolatban Varga Mihály megjegyezte: azon 11 uniós tagállam közé tartozik Magyarország, amely képes lesz a deficitet 3 százalék alatt tartani.
A nemzetgazdasági miniszter kitért arra, hogy a monetáris tanács kedden kamatcsökkentő döntést hozott, ilyenkor általában gyengül az árfolyam. Ehhez képest már akkor is és a javuló minősítés után is erősödött a forint árfolyama.
Varga Mihály kiemelte: az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a hitelminősítők egyaránt az mondják, hogy a magángazdaság teljesítménye, az export, a belső fogyasztás húzza a magyar gazdasági növekedést.
Az IMF Magyarországra 2 százalékos gazdasági növekedést jósol az idei évre, és dicséri a végrehajtott munkaerő-piaci reformokat, a munkahelyteremtésre tett erőfeszítéseket, továbbá kedvezőnek tartja a gazdaság növekedésére indított hitelprogramokat - tette hozzá a nemzetgazdasági miniszter.
(MTI)