A gazdasági minisztérium több intézkedés, így a kisvállalati adónemek, a munkahelyvédelmi akcióterv és a közbeszerzési törvény finomhangolásán dolgozik, de az adórendszerben nagyobb átalakításra már nem kell számítani - mondta a nemzetgazdasági miniszter a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara 52. küldöttgyűlésén, kedden a fővárosban.
Varga Mihály előadásában kifejtette: a kisvállalkozásokat érintő adók, így a kisvállalati adó (kiva) és a kisadózó vállalatok tételes adója (kata) tekintetében a kormány kissé túlbecsülte az átlépők várható számát. "Elképzelhető, hogy kis finomhangolást végzünk ezen a területen" - mondta, hozzátéve, hogy ez ügyben a Nemzetgazdasági Minisztérium szakértői egyeztetnek majd a kereskedelmi kamara képviselőivel.
A munkahelyvédelmi akciótervet a kormány úgy szeretné kibővíteni, hogy a foglalkoztatás lehetővé váljon azoknál is, akiknél valamilyen adminisztrációs okból nem sikerült azt megoldani. A kormány célja, hogy ne szűnjenek meg munkahelyek - tette hozzá. Az új közbeszerzési törvényről - amelyet a minisztérium szakemberei szintén vizsgálnak - úgy nyilatkozott, hogy csak részben váltotta be a kormány jelentős várakozásait.
Kedvező elmozdulásnak nevezte ugyanakkor, hogy tíz közbeszerzési eljárásból nyolcat hazai mikro-, kis- és középvállalkozás tudott megnyerni. Varga Mihály előadásában elismerte, hogy a pénztárgépek adóhatósági bekötésével kapcsolatos szoftverfejlesztésben van némi csúszás, de a kormányzati szándék változatlan, és a rendszer elindításának június 30-i határidején nem kívánnak változtatni.
Hangsúlyozta: a pénztárgépek üzemeltetőinek, ha önhibájukon kívül esnek késedelembe - a törvényi előírásoknak megfelelően - nem kell büntetéstől tartaniuk. A magyar gazdaság első negyedévi teljesítményét értékelve elmondta: már látszanak biztató jelek, hiszen a "gazdaság már nem lefelé megy, hanem kis növekedés van". Azonban senki ne gondolja azt, hogy már hátra lehet dőlni - figyelmeztetett a miniszter.
Varga Mihály előadásában megismételte abbéli várakozását, hogy Magyarország júniusban kikerülhet az Európai Unió túlzottdeficit-eljárása alól.
(MTI)