Varga Mihály dél-koreai látogatásának célja, hogy további magyarországi befektetésekre ösztönözze a dél-koreai cégek képviselőit, a koreai partnereket. A miniszter hétfőn Jun Szang Dzsig dél-koreai kereskedelmi, ipari és energiaügyi miniszterrel és Jon O Szog miniszterelnök-helyettessel, pénzügyminiszterrel valamint a jegybank elnökével tárgyalt.

A nemzetgazdasági miniszter a hétfői tárgyalásairól az MTI-nek elmondta: dél-koreai megbeszélései a "keleti nyitás" jegyében zajlottak. Magyarország számára a Dél-Koreával való együttműködés, kapcsolat kiemelten fontos.

Fotó: NGM

Magyarországon a dél-koreai cégek eddig több mint 2 milliárd dollárt fektettek be, és ennek eredményeként több mint 25 ezer embert foglakoztatnak a dél-koreai érdekeltségű vállalkozások Magyarországon, ezek a befektetések a magyar gazdaság fontos részét jelentik - tette hozzá a miniszter.

Elmondta: a hétfői tárgyalásain olyan további területek kerültek szóba, amelyek elmélyíthetik a két ország közötti eddigi együttműködést.

Közölte: Jun Szang Dzsig dél-koreai kereskedelmi, ipari és energiaügyi miniszterrel az energetikai együttműködés kiszélesítéséről is tárgyaltak, ez érinti az atomenergia területét is.

Fotó: NGM

Arról is szó esett a megbeszélésen, hogy Dél-Korea lehetőséget látna arra, hogy bekapcsolódjon különböző magyar haditechnikai beszerzésekbe.

A nemzetgazdasági miniszter elmondta: az élelmiszeripar területén Dél-Korea megkötötte az Európai Unióval a szabadkereskedelmi megállapodást, ez lehetőséget nyit magyar élelmiszeripari vállalkozások számára is az együttműködésre.

Jon O Szog miniszterelnök-helyettessel, aki a pénzügyminiszteri posztot is betölti, Varga Mihály a két ország közötti pénzügyi együttműködés kiszélesítéséről tárgyalt.

Fotó: NGM

Szóba került, hogy a magyar államadósság finanszírozásában milyen szerepet tudnának játszani a koreai partnerek - mondta Varga Mihály.

Aláírtak egy olyan dokumentumot, amely a kölcsönös tapasztalatátadási program kereteit fekteti le. Dél-Koreának van egy úgynevezett tudásmegosztási, tapasztalat-átadási programja, amelyben már több országgal működik együtt a távol-keleti állam, a megállapodással Magyarország is részesévé vált ennek - közölte a miniszter.

Varga Mihály elmondta: hétfőn Kim Csung Szu koreai jegybankelnökkel is találkozott. A megbeszélésen kitértek arra, milyen hasonlóságok vannak a két ország válságkezelési gyakorlatában. Arról is szó esett a megbeszélésen, hogy azok a jegybanki lépések, amelyeket a világban sok helyen megvalósítottak, hogyan tudják csökkenteni a válság elmélyülését, hogyan szolgálják a válságkezelést.

Varga Mihály elmondta: a koreai jegybankelnök elismeréssel szólt a magyar gazdaság folyamatairól, azokról az eddig megtett lépésekről, amelyek alapján a recesszióból való kilépés után Magyarországnak jó esélye van arra, hogy a nehezebb finanszírozással járó államadósság-kezelés időszakát is maga mögött hagyja.

(MTI)