A KSH legfrissebb közleménye szerint az idei év áprilisában az ipari termelés 5,3 százalékkal növekedett a tavalyi év azonos időszakában regisztrálthoz képest. A munkanaphatástól megtisztított adatok 2,9 százalékos emelkedést mutatnak, míg márciushoz képest a bővülés mértéke 1,2 százalékos volt. Közlemény.

Az ipari ágazaton belül a bányászat 17,6 százalékkal esett vissza áprilisban, az energiaipari kibocsátás pedig 3,0 százalékos csökkenést mutatott. Az ipar nemzetgazdasági ágazat legnagyobb súlyú alágazata, a feldolgozóipar termelése azonban 6,3 százalékkal növekedett ezen időszak alatt. A feldolgozóiparon belül 9 alágban bővült, 4 alágban pedig csökkent a kibocsátás.

Forrás: KSH

A legjelentősebb súlyú alágak közül a járműgyártás termelése nagymértékben, 20,3 százalékkal emelkedett, azonban a második legnagyobb súlyú alág, a számítógép, elektronikai, és optikai termék gyártása 2,9 százalékos csökkenést mutatott. A szintén jelentős élelmiszer, ital és dohánytermékek esetében 1,3 százalékkal növekedett a kibocsátás. A feldolgozóipar három közepes súlyú alágában - a vegyi anyag, termék gyártásában, a villamos berendezés és a gép, gépi berendezés gyártásban - a termelés jelentősen (7,4-7,5 százalék között) növekedett.

A területi bontást tekintve, csupán egyetlen régióban, Észak-Alföldön regisztráltak alacsony mértékű (0,2 százalékos) termeléscsökkenést áprilisban az előző év azonos időszakához képest, a többi régióban növekedett az ipari kibocsátás. Kiemelkedő volt a bővülés a dél-alföldi területen (38,2 százalék), de átlag feletti volt az emelkedés Észak-Magyarországon is (6,7 százalék).

Az értékesítési oldalon a kivitel növekedését, míg a belföldi kereslet visszaesését regisztrálták. Az ipari export az év negyedik hónapjában 14,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóiparon belül kiemelkedő volt a bővülés a nagy súlyú járműgyártás kivitelében (22,6 százalék), de a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártásának exportvolumenében is 7,4 százalékos növekedést regisztráltak. A ipari termékek belföldi értékesítése ezzel szemben 1,8 százalékkal volt alacsonyabb a 2012 áprilisában mértnél.

A KSH által megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 10,2 százalékkal növekedett áprilisban az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ez főleg az exportrendelések emelkedésének volt köszönhető (11,1 százalék), de a belföldi megrendelések is 4,5 százalékos bővülést mutattak. A teljes rendelésállomány 9,9 százalékkal volt magasabb a tavaly áprilisban regisztráltnál.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)