A Magyarország és Törökország közötti külkereskedelmi forgalom eddig is jelentős mértékű volt, de vannak további növekedési lehetőségek; a magyar kormány célja, hogy 2015-re megduplázza a kétoldalú külkereskedelmi forgalmat - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hétfőn Budapesten a III. Magyar-Török Üzleti Fórumon.

Varga Mihály ismertette: a magyar-török áruforgalom 2013. január-novemberében megközelítette a 2,45 milliárd dollárt, 27 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, igaz 2012-ben némi visszaesés volt a kétololdalú áruforgalomban, de akkor is meghaladta a 2010-es kétoldalú árucserét.

A miniszter kiemelte, hogy Magyarország kész még intenzívebbé tenni az autóipari, elektronikai, gyógyszeripari és informatikai ágazatok kereskedelmét, valamint a mezőgazdasági, élelmiszeripari termékekét is. További együttműködési lehetőségek vannak még a környezetvédelem, az energetika, az orvostechnológia, valamint a gyógyturizmus területén. Varga Mihály hangsúlyozta, hogy az üzleti fórumot a lehető legjobb időszakban rendezik: mostanra bebizonyosodott, hogy eredményre vezettek a magyar kormány gazdaságpolitikai törekvései, Magyarország stabil pénzügyi és államháztartási alapokkal rendelkezik, jó esély van arra, hogy a magyar gazdaság idei növekedése duplája legyen a tavalyinak, és bízni lehet abban, hogy a feltörekvő piacokat érő turbulenciák is csillapodnak a jövőben.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely

Kiemelte: a magyar gazdaság a tavalyi, negyedik negyedéves növekedési rátájával a visegrádi négyek között az első helyre került, és az Európai Unió 28 tagországa között a negyedik legjobban teljesítő ország volt. Mint mondta: a két ország közötti gazdasági és baráti kapcsolatokat is erősíti, hogy egyre több török turista választja utazási célországának Magyarországot, és a magyarok egyik kedvelt üdülési célpontja Törökország. A nemzetgazdasági miniszter kiemelte: a magyar kormány által meghirdetett 'keleti nyitás" politikája azt is eredményezi majd a jövőben, hogy a két ország cégei harmadik államokban közös beruházásokat hajtsanak végre.

Varga Mihály török kollégája, Nihat Zeybecki török gazdasági miniszter is megemlítette a két ország harmadik államokbeli közös gazdasági fellépésének lehetőségét: erre a Közel-Kelet, Közép-Ázsia, Észak-Afrika, és a Kelet-Balkán országaiban lát lehetőséget.

A török gazdasági miniszter miniszter az EU és Törökország elhúzódó csatlakozási tárgyalásainak gazdasági hatásairól is szólt. Magyarország, a magyar nemzetgazdasági miniszter segítségét is kérte abban a folyamatban, melynek során Törökország újra akarja tárgyalni az EU-val fennálló vámunió feltételeit. Mint Nihat Zeybecki mondta: a török állam az EU-val kötött vámunió újratárgyalását kezdeményezte, mert egyes most fennálló feltételek elfogadhatatlanok a török állam számára.

(MTI)