Magyarországon tavaly több mint 190 ezer - 6 év alatti kisgyermeket nevelő - anya dolgozott – derül ki az EUROSTAT április közepén nyilvánosságra hozott adataiból. Ez a szám 15 ezerrel több, mint egy évvel korábban, sőt 2005 óta nem volt ilyen magas érték. E növekedés 2,1%-os foglalkoztatási ráta bővülést jelentett, így e nők 36,1%-a dolgozott a múlt évben.

A kisgyermekes anyák a megnövekedett családi feladatok, a láthatatlan munka mellett akkor tudnak nagyobb eséllyel helytállni a munkahelyükön is, ha azok rugalmas lehetőségeket tudnak ajánlani számukra addig, amíg a gyermek kicsi. Ez több odafigyelést igényel mindkét féltől, a munkaadóktól és a munkavállalóktól is.

Magyarország kormánya komoly lépéseket tett az elmúlt két évben, hogy segítse a nők életét, munkaerőpiaci jelenlétüket a gyerekneveléssel egyidőben, a családi adórendszer bevezetésével, amely elismeri a gyermekneveléssel együtt járó munka értékét. A 2012 júliusában hatályba lépett új Munka Törvénykönyve megteremtette azt a keretrendszert, ami elengedhetetlenül szükséges egy rugalmasabb, családbarát munkaerőpiac kialakulásához.

Várhatóan tovább növeli majd az anyák elhelyezkedésének esélyeit a 2013. januárban életbe lépett Munkahelyvédelmi Akcióterv. Ugyanis ennek segítségével a munkaadói járulékkedvezmény érdekeltté teszi a munkaadókat, hogy minél nagyobb arányban foglakoztassanak kisgyermekes nőket. A munkáltatónak ez a támogatás 3 év alatt 858 ezer forint megtakarítási lehetőséget jelenthet.

A kisgyermekesek mellett 2,3%-kal bővült azon anyák foglalkoztatási rátája is, akiknek a legfiatalabb gyermeke 6-11 éves, s így megfeleződött e csoport lemaradása az uniós átlagtól..

Kiemelt eredmény, hogy ezen csoportból az 1 vagy 2 gyermekes anyák már többen dolgoznak Magyarországon, mint az unióban. Azon anyáknak, akiknek a legfiatalabb gyermeke már elérte a 12 éves kort, több mint ¾-e dolgozik, a foglalkoztatási rátájuk 4,1%-kal magasabb, mint az uniós átlag.

A Magyar Kormány a jövőben is mindent megtesz azért, hogy a családok anyagi biztonsága javuljon. A magyar munkaerőpiacnak komoly erőssége és értéke a két kereső családmodell, amely a jelenlegi gazdasági helyzetben még kiemelkedőbb figyelmet igényel.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)