2013. november 28-án a Nemzetgazdasági Minisztérium Foglalkoztatáspolitikáért felelős Államtitkárságának szervezésében a V4 országok kormányzati, munkavállalói, illetve munkaadói képviselői és nemzetközi szakértői részvételével szeminárium került megrendezésre „Vállalati gyakorlati képzési rendszerek a V4 országokban” címmel. A rendezvény fővédnöke Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár volt.
A szeminárium kiemelt célja a vállalati gyakornoki képzésekre vonatkozó jó gyakorlatok ismertetése, a szociális partnerek szerepének beazonosítása, a résztvevő országok szakképzési rendszerének bemutatása, valamint a V4 országok közötti együttműködési lehetőségek feltérképezése volt.
Czomba Sándor államtitkár köszöntőbeszédében kiemelte, hogy a 2013. július 1 és 2014. június 30. közötti magyar V4 Elnökség programjának egyik prioritása az országaink közötti együttműködés elősegítése a foglalkoztatáspolitikai kérdéseket érintően.
Az államtitkár beszédében hangsúlyozta a munkaerő-piaci kereslet és –kínálat közötti összhang megteremtésének fontosságát, és e tekintetben kiemelte a szakképzés, különösen a duális szakképzés szerepét, ismertetve a duális szakképzés elterjesztésének támogatását célzó kormányzati törekvényeket.
A szemináriumon beszédet mondott Antonio Graziosi úr, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) budapesti irodájának vezetője, aki előadásában bemutatta a vállalati gyakorlati képzési programokkal kapcsolatos nemzetközi tapasztalatokat, jó gyakorlatokat.
A rendezvény résztvevői megismerhették a V4 országok hazai és külföldi kormányzati szakértőinek és szociális partnereinek a vállalati gyakorlati képzéssel összefüggő nemzeti tapasztalatait, valamint az egyes országokban kialakult jó gyakorlatokat.
A szeminárium keretében továbbá a magyar fél ismertette javaslatát egy V4 országokban közösen indítandó együttműködési programra, amelynek keretében a szakképzésben résztvevő iskolák, oktatók, szakértők és diákok gyakorlati vállalati képzési rendszerek megismerésével a későbbi munkavállalásra felkészítő tapasztalatszerzésre, a gyakorlati képzések továbbfejlesztésére kapnak lehetőséget. A projektjavaslatot a résztvevők jó kezdeményezésnek tartották, és visegrádi partnereink nyitottnak mutatkoztak a további együttműködésre.
Modori László foglalkoztatáspolitikáért felelős helyettes államtitkár záróbeszédében hangsúlyozta, hogy a V4 országok közötti együttműködés egy újabb területét jelentheti a „Fiatalok foglalkoztathatóságának növelése a V4 országokban megvalósuló gyakornoki program keretében” című projektterv közös megvalósítása, amelyen keresztül a visegrádi országok közötti együttműködésre építve elősegíthető a fiatalok külföldi munkatapasztalat-szerzése és vállalati gyakorlati képzésekben való részvétele.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)