A KSH legfrissebb statisztikái alapján továbbra is érvényesül a reálbérek növekedésének év eleje óta tartó pozitív trendje. 2013. január-júliusban a nemzetgazdaságban mért bruttó átlagkeresetek 3,2 a nettó átlagkeresetek 4,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Ebben az időszakban 2,3 százalékos infláció mellett nemzetgazdasági szinten 2,2 százalékkal növekedtek a reálbérek, melyhez a rezsicsökkentés és a bérek adóterheinek mérséklése mellett az inflációt meghaladó mértékű minimálbér-emelés is hozzájárult.
Az idei immár a harmadik olyan év 2010-zel kezdődően, amikor az előző évhez képest reálértéken többet érnek a keresetek nemzetgazdasági szinten. Ezt megelőzően 2006 volt az utolsó esztendő, amikor a bérek reálértéke érdemben emelkedett, amit a 2007-2009 közötti években összesen 6%-os csökkenés követett. Ezzel szemben a mostani kormányzati ciklusban – 2010-zel kezdődően - a reálkeresetekben eddig átlagosan 6%-os növekedés következett be, amiben a családi kedvezmények 2011. évi bevezetésének is jelentős szerepe volt. Ennek köszönhetően az elkölthető munkajövedelem a több gyermeket nevelő munkavállalóknál emelkedett az átlagot meghaladó értékben. A családi kedvezmény kilátásba helyezett kiszélesítése várhatóan tovább erősíti ezt a folyamatot 2014-ben, különös a közepes és az átlagosnál alacsonyabb keresettel rendelkező, gyermeket nevelő munkavállalók körében.
Az év eddigi hét hónapjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 228 400 forint volt a nemzetgazdaságban, a családi kedvezmény nélkül számított nettó kereset pedig 149 600 Ft. A KSH adatai szerint 2013 júliusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 229 700 forint volt a nemzetgazdaságban, amely 2,1 százalékkal magasabb az előző évben regisztráltnál. A nettó bér – mely 150 452 forintot tett ki, azonban nem veszi figyelembe a gyermekek után járó családi adókedvezményeket. A júliusi 1,8 százalékos éves inflációval számolva 1,9 százalékkal értek többet a keresetek reálértelemben.
A Kormány intézkedései pozitív hatással bírnak a vállalkozások számára is, hiszen a munkahelyvédelmi akcióterv intézkedéseivel együtt elősegíti a munkahelyek megőrzését és a foglalkoztatás bővítését is. A munkahelyek számának növekedése és a reálkeresetek egyidejű emelkedése kedvezően hat a lakosság jövedelmi helyzetének stabilizálására, továbbá hozzájárulhat a belső fogyasztási kereslet növekedéséhez is.
Mindez a kormány sikeres gazdaságpolitikáját mutatja, a reálkeresetek várható további emelkedése pedig a fogyasztás bővülésén keresztül hozzájárulhat a gazdaság növekedéséhez, amely a legfrissebb prognózisok szerint 2014-ben elérheti a 2,0 százalékot.
A KSH által közölt részletes adatok megtalálhatóak a www.ksh.hu oldalon.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)