Megállapodást kötött 2011 december 2-án az új Munka törvénykönyvének a kollektív munkavállalói jogokra és a munkaviszonyra vonatkozó részéről a kormány a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletekkel.

Megállapodás

amely létrejött a

  • Liga Szakszervezetek (képviseli: Gaskó István elnök)
  • Munkástanácsok Országos Szövetsége (képviseli: Palkovics Imre elnök)
  • Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (képviseli: Pataky Péter elnök)
  • Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége (képviseli: Dr. Zs. Szőke Zoltán elnök)
  • Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (képviseli: Dr. Rolek Ferenc alelnök)
  • Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (képviseli: Dr. Dávid Ferenc főtitkár)
  • Nemzetgazdasági Minisztérium (képviseli: Dr. Matolcsy György miniszter)

(továbbiakban együtt: felek) között az alulírott helyen és napon a következő feltételekkel:

1. A felek rögzítik, hogy Munka Törvénykönyvéről szóló T/4786 számú törvényjavaslat (a továbbiakban: törvényjavaslat) országgyűlési benyújtását megelőzően és azt követően is folyamatosan egyeztettek a törvényjavaslattal kapcsolatos szakmai kérdésekről.

2. A felek egyetértenek azzal, hogy az új törvény megalkotására szükség van és a törvényjavaslattal kapcsolatos szakmai vitákat a kölcsönös engedmények mentén, tárgyalásos úton, megegyezéssel indokolt lezárni, Magyarország nemzetközi kötelezettségeire, így különösen a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) egyezményeiben foglalt rendelkezésekre is figyelemmel.

3. A felek megállapodnak abban, hogy a nemzetgazdasági miniszter a zárószavazást megelőzően kezdeményezi a törvényjavaslatra vonatkozó olyan módosító javaslat benyújtását, amely

  • a)    biztosítja a szakszervezetek számára a munkáltató helyiségeinek érdekképviseleti célra történő használatát a munkáltató és a szakszervezetek megállapodása szerint;
  • b)    a munkáltatónál képviselettel rendelkező valamennyi szakszervezet számára biztosítja a szakszervezeti tisztségviselők védelmét és munkaidő-kedvezményét a c)-e) pontokban foglaltak szerint;
  • c)    biztosítja, hogy a munkajogi védelemre jogosult szakszervezeti tisztségviselők száma a munkavállalók számától függően sávosan kerüljön meghatározásra oly módon, hogy a munkáltatónál képviselettel rendelkező szakszervezet ötszáz munkavállalót meg nem haladó átlagos statisztikai létszám esetén egy főt, ötszáz fő munkavállaló felett ezer főig két főt, ezer fő munkavállaló felett kétezer főig három főt, kétezer fő munkavállaló felett négyezer főig négy főt, négyezer fő munkavállaló felett öt főt jelölhessen meg;
  • d)    tartalmazza, hogy az igénybe vehető munkaidő-kedvezmény mértéke a munkáltatóval munkaviszonyban álló minden két szakszervezeti tag után havi egy óra;
  • e)    biztosítja, hogy a munkaidő-kedvezmény igénybe vételéről a szakszervezet jogosult rendelkezni, a munkaidő-kedvezményt a szakszervezet által megjelölt munkavállaló a szakszervezet döntése alapján veheti igénybe.

4. A felek támogatják a T/4786/712 számú kapcsolódó módosító javaslat szerinti módosítást a bérpótlék és a szabadidő közötti választás tekintetében.

5. A felek megállapodnak abban, hogy a felek közösen kezdeményezik a munkavállalói érdekképviseleti tagdíjfizetés önkéntességéről szóló 1991. évi XXIX. törvény hatályban tartását.

6. Az aláíró szakszervezeti szövetségek kijelentik, hogy a jelen megállapodásban foglaltak teljesítése esetén a törvényjavaslat szerinti szabályozás biztosítja a szakszervezetek számára a működéshez és az érdekképviseleti feladatok ellátásához szükséges alapvető feltételeket.

7. A felek rögzítik, hogy a törvényjavaslattal kapcsolatos szakmai vitát lezártnak tekintik és a törvényjavaslat elfogadását – egyes jogintézményekkel és rendelkezésekkel kapcsolatos szakmai fenntartásaik mellett – fő irányaiban támogatják.

8. A felek megállapodnak abban, hogy a törvényjavaslat hatálybalépésével összefüggő átmeneti és módosuló rendelkezésekről egyeztetést folytatnak.

Budapest, 2011. december 2.

LIGA Szakszervezetek    Munkástanácsok    MSZOSZ

VOSZ    ÁFEOSZ    MGYOSZ

Nemzetgazdasági Minisztérium

(Nemzetgazdasági Minisztérium)