A fiatalok vállalkozóvá válását segítő, 7 milliárd forintos forrású pályázat indul az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) keretében, májusban - jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Czomba Sándor.
Magyarország egyik legkomolyabb problémája a foglalkoztatottság alacsony szintje. Bár a gazdaságilag aktív rétegek több szegmensében a foglalkoztatottság szintje az uniós átlag közelében mozog, van néhány jól azonosítható gócpont, ahol lényegesen elmaradunk az unió átlagától. Ilyenek az 50 év felettiek, a pályakezdők, a képzetlenek vagy a kisgyermeket nevelő fiatal anyukák. A kormány érzékelve a problémát, ezeket a rétegeket célozva igyekszik különböző, jól célzott foglalkoztatási programokkal beavatkozni.
Szerdán Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatásért felelős államtitkára két program elindulását jelentette be.
I.
A fiatalok munkaerő-piaci helyzete – különösen a válság hatására – meglehetősen kedvezőtlenül alakul. 2011-ben a 15-29 éves népesség foglalkoztatási rátája 36%, munkanélküliségi rátája pedig 18,3% volt. A fiatalok számos kihívással szembesülnek az oktatásból a munkaerő-piacra való átmenet során is.
Ebben segíthet az az Új Széchenyi Terv keretében rövidesen megjelenő pályázat, amely a 18-35 éves fiatalok vállalkozóvá válását segíti elő. A pályázat a mikrovállalkozást alapítani szándékozó fiatalok felkészítését, képzését, üzleti tervének elkészítését támogatja, emellett – üzleti tervük pozitív elbírálása esetén – vissza nem térítendő támogatásban is részesülhetnek induló költségeikre. A közel 7 milliárd Ft-os forrás a tervek szerint 1600 fiatal számára teszi majd lehetővé saját vállalkozás elindítását.
A pályázat két részből áll. Egyik része a potenciális fiatal vállalkozók felkészítését, képzését támogatja és az általuk indított vállalkozások inkubálását, mentorálását végzi. A vállalkozások létrehozását követően pedig további támogatást, mentorálást, tanácsadást nyújt a létrejött vállalkozások számára. Ezekre a tevékenységekre összesen 2 milliárd Ft áll rendelkezésre.
A pályázat másik részében a fiatalok által elkészített és a vállalkozásfejlesztést végző szervezet által jóváhagyott üzleti terv kerül elbírálásra. Pozitív döntés esetén a fiatal vállalkozók mikrovállalkozásuk indításához induló költségeikre maximum 3 millió Ft összegű (vissza nem térítendő) támogatásban részesülnek. A forrás olyan tevékenységekre fordítható többek között, mint a cégalapítás, a kötelező engedélyek beszerzése, eszközbeszerzés, a piacra jutás támogatása (pl. marketing, formatervezés, piaci megjelenés vásárokon), információtechnológiai fejlesztések, képzéseken való részvétel, tanácsadás igénybe vétele (pl. szervezetfejlesztési, vállalati stratégiai tanácsadás), anyagbeszerzés, könyvelés, munkavállalók foglalkoztatása.
A pénzbeli támogatáson túl a fiatal vállalkozók a vállalkozásfejlesztést végző szervezettől segítséget kapnak a jogszerű és sikeres működéshez, az adótudatos vállalkozói magatartás kialakításához, tanácsadásban és mentorálásban részesülnek a vállalkozás indítását követő 6 hónapban. A közvetlenül e célra fordítható összeg 4,94 milliárd.
A tervek szerint a pályázat – amely várhatóan 2012. május során kerül meghirdetésre – 1600 fiatal vállalkozásának elindításához nyújt majd segítséget.
II.
Ma Magyarországon a mikro- és kisvállalkozások a legfontosabb munkahelyteremtők, hiszen a működő összes vállalkozásból 99,9%-ot e szektor képvisel. E szervezetek gazdasági ereje egyenként nem mérhető a nagyvállalatokéhoz, azonban a szektor összességében jelentős szerepet tölt be az ország jövedelemtermelésében, a foglalkoztatottságban. A működő vállalkozások száma több mint 682 ezer, az általuk foglalkoztatottak száma meghaladja 2 millió főt.
Ezeknek a vállalkozásoknak közel 60%-a egyszemélyes vállalkozás, azaz önfoglalkoztató személyekből áll, éppen ezért a foglalkoztatás bővítésként kell értelmezni a vállalkozások foglalkoztatotti létszámának növelése mellett az új vállalkozások létrehozását is. A vállalkozói aktivitás ösztönzése, új vállalkozások létrejöttének támogatása elengedhetetlen része a gazdaság fejlesztésének, a foglalkoztatás növelésének, éppen ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium pályázatot hirdet meg vállalkozóvá válást (önfoglalkoztatást) elősegítő támogatásra a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból.
Támogatás annak nyújtható, akit a munkaügyi központ legalább három hónapja álláskeresőként nyilvántart, vagy aki rehabilitációs járadékban részesül, és aki önmaga foglalkoztatását egyéni vállalkozás keretében, gazdasági társaság - a társaság tevékenységében személyesen közreműködő - tagjaként, mezőgazdasági őstermelőként oldja meg.
Pályázati eljárás keretében 3 millió forintig visszatérítendő, részben visszatérítendő vagy vissza nem térítendő kamatmentes tőkejuttatás nyújtható. A támogatás működtetésére a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból több mint 1 milliárd forint áll rendelkezésre.
Az előző évek gyakorlatának megfelelően a támogatás igénylésének feltétele, hogy a pályázó 20 % önrésszel rendelkezzen. A támogatásra a lakóhely, illetve tartózkodási hely szerint illetékes munkaügyi központoknál lehet a pályázatokat benyújtani.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)