A KSH gyorstájékoztatója szerint a 2013. január-decemberi időszakban a nemzetgazdaságban mért bruttó átlagkeresetek 3,4 százalékos, a nettó átlagkeresetek 4,9 százalékos növekedést mutatnak az egy évvel korábbi adatokhoz képest.
A tartósan alacsony, 1,7 százalékos infláció mellett így 3,1 százalékos reálbér-növekedést sikerült elérni a tavalyi évben a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül. Az újabb reálbér-emelkedés kedvezően hat a családok anyagi helyzetére, ami tovább segíti a lakossági fogyasztás növelését, és ezen keresztül a gazdaság bővülését. A Kormány sikeres foglalkoztatáspolitikai intézkedései – például az Első Munkahely Garancia Program, a lakhatási támogatás vagy a kkv-k munkahelyteremtését támogató pályázat – megmutatkoznak a statisztikákban is: egy év alatt 34 ezerrel nőtt a versenyszféra 5 fő feletti vállalkozásainál alkalmazásban állók száma.
A 2013. január–decemberi időszakot tekintve a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 230 700 forint volt. A versenyszférában foglalkoztatottak átlagosan 242 200, míg a közszférában – a közfoglalkoztatottakat nem számítva – dolgozók 227 800 forintot kerestek. A reálbérek 2013. január-decemberi időszakot tekintve nemzetgazdasági szinten 3,1 százalékkal emelkedtek a családi kedvezmény nélkül számolva.
A havi adatokat tekintve, az év tizenkettedik hónapjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 241 000 forint volt a nemzetgazdaságban, amely 1,1 százalékkal alacsonyabb az előző évi adathoz viszonyítva. A nettó bér – amely 157 900 forintot tett ki – 0,4 százalékkal emelkedett 2012 decemberéhez képest. A bővülő téli közfoglalkoztatás nélkül decemberben a bruttó átlagkereset 1,6%-kal, a nettó átlagkereset pedig 3,1%-kal emelkedett. A 0,4%-os infláció figyelembevételével tehát az elsődleges munkaerőpiacon a reálbérek decemberben is növekedtek.
A KSH adatai szerint december hónapban a vállalkozásoknál dolgozók havi bruttó átlagkeresete fél százalékkal, míg a nettó bérek 2,1 százalékkal növekedtek 2012 decemberéhez viszonyítva. A költségvetési szerveknél teljes munkaidőben alkalmazásban állók – közfoglalkoztatottak nélkül számított – átlagos bruttó keresete 5,9 százalékkal, míg a nettó keresetek 7,1 százalékkal növekedtek az előző évhez képest.
A foglalkoztatás növekedése mellett a bérek adóterheinek mérséklődése, a minimálbéremelés, valamint a rezsicsökkentés hatása kedvező a lakosság anyagi helyzetének stabilizálódására. Mindez a kormányzat sikeres gazdaságpolitikáját mutatja, amely szerint a növekedés 2014-ben meghaladhatja a 2,0 százalékot is.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)