Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár az MTV Ma Reggel című műsorának vendége volt. Szó szerinti leirat.

Műsorvezető: Czomba Sándor munkaügyi államtitkár lett itt közben hirtelen a vendégem. Jó reggelt kívánok!

Czomba Sándor: Jó reggelt kívánok!

Műsorvezető: Amiatt hívtuk, hogy már többször beszéltek arról, hogy milyen - bocsánat - változtatásokat szeretnének a foglalkoztatási ráta javítása érdekében. És nagyon sok mindenről beszéltek, míg közben a vállalkozók azt szeretnék, hogy ha csökkennének a járulékok. Miért nem hallgatják meg őket?

Czomba Sándor: Meghallgatjuk és sok esetben meg is hallgattuk a korábbi időszakban is, csak ugye a lehetőségeink voltak korlátozottak, hogy finoman fogalmazzak. Most kormányoldalról meg van a lehetőségünk arra, hogy levegőhöz juttassuk azokat az embereket, azokat a vállalkozásokat, akik valóban tudnak és képesek Magyarországon munkahelyet teremteni. Hát az egyik tökéletes mód ezzel kapcsolatban, ugye a kormány első akciótervében szereplő 29 pontból jó néhány olyan pont van, amelyik kifejezetten ezt a fajta támogatást szeretné ösztönözni.

Műsorvezető: De akkor mégsem gondolkodnak járulékcsökkentésben?

Czomba Sándor: Dehogynem! Tehát természetesen figyelembe kell vennünk a gazdaság állapotát és ahhoz képest kell a lehetőségeinket számba venni és a terveinket igazítani. Jelen pillanatban is él olyan járulékkedvezmény, olyan támogatási rendszer, amely célzottan bizonyos körökre, ugye a Start kártyára gondolok egészen pontosan. Ennek több fajtája van, amely részben területileg, de inkább a személyi kérdéseket tekintve 50 év felettiek, pályakezdő munkanélküliek célzott támogatással ösztönzi a vállalkozásokat, és a munkavállalókat, hogy ezt a fajta kedvezményt igénybe vegyék.

Műsorvezető: Ugye szóba hozta a területi különbségeket, azért az nagyon nem mindegy, hogy mit tudnak mondani mondjuk egy szabolcsi munkáltatónak, illetve munkavállalónak, és mit tudnak mondjuk egy Zala megyeinek.

Czomba Sándor: Bizony. Ez így van. És ez egy óriási probléma. Tehát jelen pillanatban a Budapest és közép-magyarországi régiókban a munkanélküliségi ráta az olyan 6-6,5 százalék körül mozog. Ahonnan én jövök, a beregi térségből, ott 26 százalék vagy ennél is magasabb. Tehát amíg ezek az óriási különbségek országon belül megvannak addig bizony nagyon nehéz lesz akár foglalkoztatási szinten, akár a munkanélküliséget kezelni. Éppen ezért tartjuk nagyon fontos dolognak azt, ugye ismerjük a magyar munkaerő mobilitását, tehát ha mi ebben áttörést szeretnénk elérni, akkor bizony munkahelyeket kell azokban a térségekben teremteni, ahol a legnagyobb a baj, és ezek a fajta eszközök arra alkalmasak. Csak hadd mondjak egy példát, hogy a korábbi időszakban miért működött rosszul. Kitaláltak egy olyat, hogy Start Régió Kártya, aminek kifejezetten ez lett volna a célja, hogy 3 év járulékmentességet kap az a munkavállaló, aki 50 éven felüli, rendelkezésre állási támogatás, tehát hátrányos helyzetű embert foglalkozat.

Műsorvezető: Már, hogy az a munkáltató?

Czomba Sándor: Így van. Az a munkáltató, adott térségben egy apró dolgot tettek mellé, hogy 3 év továbbfoglalkoztatási kötelezettsége van. Hát ki az a vállalkozó, aki 6 évet bevállal, be tud a mai gazdasági környezetben vállalni egy munkáltató, vagy egy munkavállaló foglalkoztatására. Tehát nem életszerű.

Műsorvezető: De ha ennyire nem életszerű az, hogy mondjuk 6 évre előre gondolkozzon egy munkáltató, akkor, az mennyire életszerű, hogy a kormány 10 évre előre gondolkozik és azt mondja, hogy 10 év alatt egymillió munkahelyet teremt?

Czomba Sándor: Abszolút, hát, ha az ember valamilyen célt el akar érni, akkor egyrészt magasra kell a mércét tenni, másrészt pedig valóban egymillió munkahely hiányzik a magyar munkaerő piacról. Tehát jelen pillanatban ugye az elmúlt 8 esztendőben 3 millió 700 és 3 millió 900 ezer között mozgott a foglalkoztatottak létszáma. Nem tudtunk ebből a bűvkörből kitörni miközben egyébként több száz milliárd forint fordítódott állítólag munkahelyteremtésre, gazdaságfejlesztésre. Tehát egyértelműen látszik, hogy az az út, amit eddig választott a magyar kormány, az nem volt alkalmas a probléma kezelésére, tehát ennyi embernek kell, új belépő embernek kell a következő 10 esztendőben a magyar munkaerőpiacon megjelenni ahhoz, hogy....

Műsorvezető: Hát azért ehhez mondjuk kiszámítható gazdasági környezetre van szükség. Mert az egy dolog, hogy a kormány eltervezi, hogy hány munkahelyet szeretne teremteni, na de ehhez cégek kellenek. És ezeknek a cégeknek kell majd végül is ezeket a munkahelyeket biztosítani a munkavállalók számára. Most, hogyha nézem az intézkedéssorozatot, akkor tulajdonképpen kis lépésekkel mennek, hiszen beszélnek távmunkáról, vagy beszélnek arról, hogyha valaki közmunka program keretében foglalkoztat adott esetben munkavállalót, akkor bértámogatást kap. De nem látom még a nagy átfogó programot.

Czomba Sándor: Hát a Széchenyi terv, amit ugye nem régen jelentett be miniszterelnök úr és ugye két minisztere, az pontosan erről fog szólni. Tehát jövő január közepén indulni fog a Széchenyi program, amely a korábbi időszakhoz hasonlóan egy komoly lendületet fog adni, meggyőződésünk szerint a magyar gazdaságnak. Tehát mi mindenképpen arra számolunk, hogy az elkövetkezendő időszakban valódi munkahelyek teremtődnek Magyarországon. Ehhez természetesen apró lépések vezetnek, sok kis apró lépéssel fogunk eljutni majd oda, ahová szeretnénk. És ha már említette a közfoglalkoztatással kapcsolatos - egy nagyon fontos mondatot szeretnénk, ami a következő időszakban meghatározó lesz, mindenki, aki Magyarországon munkabért kap a mögött értékteremtő munkának kell lennie és mindenki, aki egyébként támogatásért folyamodik az államhoz és egyébként munkára kész és képes állapotban van, tudomásul kell venni, hogy az államnak elvárásai vannak ezzel szemben.

Műsorvezető: Ezt most miért mondta?

Czomba Sándor: Azért mondtam, mert ma a jelenlegi rendszer ugye az Út a munkához program, amit hát a korábbi kormány annyira dicsőített, kvázi statisztikai létszám növelésre alkalmas volt, tehát papíron most 100 ezer ember van foglalkoztatva, de csak papíron sajnos. Tehát e mögött nincs az az állam, aki olyan gazdag lenne, hogy 120 milliárd forintot éves szinten arra fordítana, hogy gyakorlatilag álcázott segélyezésként valamilyen formában pénzhez juttassa az embereket.

Műsorvezető: Igen, de azért azt ne felejtsük el, hogy azért nagyon sokan szeretnének dolgozni, de még hogyha részt vennének közmunka programban, hát nem tudnak az önkormányzatok olyan munkát biztosítani, nem tudnak a hasukra csapni, hogy akkor most mit találjanak ki, hogy Józsi jöhessen. Tehát azért ez ennél gondolom, hogy átfogóbb?

Czomba Sándor: Persze, és hát készülünk is erre. Nem biztos, hogy az önkormányzatokra kell ezt a feladatot ráhárítani, hiszen valóban, ha van egy 500 lelkes település, ahol 300 ember van, főleg hátrányos helyzetű térségben, aki rendelkezésre állás, tehát akinek munkát kellene adni, hát, ha megfeszül sem tud az önkormányzat 300 embernek, még ennyi lapátot is elég nehéz ugye kézbe nyomni. Ezzel szemben viszont azért azt látjuk, hogy adott esetben a belvíz elvezető árkok jelen pillanatban is nyakig ér a gaz. Tehát számos olyan terület van, ahol meg lehetne értékteremtő munkára fordítani. Láttuk ugye az árvíz kapcsán is, hogy nagyon sok probléma volt. …

Műsorvezető: … hogy ezt szóba hozta az Út a munkába programot nem éppen dicsérően, de azért ez most éppen valamelyik lapból szemléztem, hogy a Széchenyi terv beindítása nem jelenti automatikusan, már hogy a munka részét érintő része ennek az Út a munkába fejlesztési programnak a leállítását, hiszen azért nagyon sok uniós forrás is érkezett azokra a területekre, és ott már ki is osztották a pályázati pénzeket.

Czomba Sándor: Még egyszer, ismételni tudom magam: a legfontosabb üzenet, hogy ezek között a, ezek mögött a pénzek mögött értékteremtő munka legyen, hogyha ez így lesz, akkor Isten hozta azt a fajta közfoglalkoztatást, ami mögé értékteremtést lehet tenni. De ezt a jelenlegi rendszert így egészen biztosan nem lehet fenntartani.

Műsorvezető: Mikor lehet, már mondjuk az emberek bőrén érezni azt, hogy valami változott és jó irányba indult el ön szerint?

Czomba Sándor: Hát, én úgy gondolom, hogy már érzik az emberek azt, hogy valami változott és jó irányba indultunk meg, mert az a fajta optimista hangulat, ami azért nagyon sok esetben az emberek közt járva érezhető, bár a zsebben még nincs több pénz, sajnos ezt látni kell.

Műsorvezető: Épp azt akartam, hogy nem tudom, hogy hol jár, mert hát azért sokkal több pénzt nem keresnek, és azért a munkanélküliek száma hirtelen nem csappant.

Czomba Sándor: Természetesen, tehát javult egyébként az utóbbi néhány hónapban a helyzet, de én azért foglalkoztatáspolitikai szakemberként az optimizmusom az nagyon óvatos, ugye itt szezonális hatásokat és egyebeket is kell figyelembe venni. De van irány, tehát végre van az országnak egy olyan kormánya, amelyik irányt szabott. Tehát látja mindenki a célokat, azt is látjuk, hogy nagyon nehéz lesz ugye ezeket a célokat elérni, de végre van mi mögé felsorakozni…

Műsorvezető: … egy dologra reagáljon azért, legyen kedves, mert Lendvai Ildikó azt mondta, hogy bizonyos dolgokat tud támogatni a jelenlegi kormány elképzeléseiből, de azt például, hogy 16 százalék, egykulcsos, személyi jövedelemadóra tettek javaslatot, ez nagyon sok hátrányt okoz azoknak, akik minimálbérből élnek, hiszen eddig semmilyen adót nem kellett fizetniük.

Czomba Sándor: Gyakorlatilag azt látjuk, hogy a környező ország, ha mi versenyképesek szeretnénk lenni, akkor a környező országok gazdaságát is figyelembe kell venni és meg kell nézni, hogy hogy jutottak onnan és hová jutottak. Gyakorlatilag a környékünkön szinte mindenütt egykulcsos adórendszer működik… Műsorvezető: Jó, de azzal egyetért, hogy ezzel hátrányba kerülnek, azok…?

Czomba Sándor: Amikor a magyar kormány döntött ezzel kapcsolatban, akkor egy nagyon fontos kritérium volt. Az volt a kritérium, hogy akik minimálbéren dolgoznak, és sajnos nagyon sokan vannak így Magyarországon, azok nem járhatnak rosszabbul. Tehát, magyarul az, ami a zsebbe kerül nettó fizetés, az nem lehet kevesebb, mint a mostani időszakban. Természetesen…..

Műsorvezető: …. ha megadóztatják 16 százalékkal az eddigi nulla helyett, akkor nem tud kijönni sehogy.

Czomba Sándor: Én úgy gondolom, hogy ki fog tudni jönni, tehát januártól láthatóak majd azok az intézkedéssorozatok, amely gyakorlatilag végeredményeként ez lesz a helyzet. De természetesen…

Műsorvezető: Na, én akkor majd kíváncsi leszek erre az egyenlet levezetésre, jó. Köszönöm szépen, hogy itt volt nálunk.

Czomba Sándor: Én is köszönöm a lehetőséget.