Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár a Kossuth Rádió vendége volt 2010. július 13-án. Szó szerinti leirat.
Műsorvezető: Zsebbe megy, mégis legális. A bébicsőszök és bejáró nők végre nem feketén dolgoznak, feltéve ha bejelenti őket a munkaadójuk és még adót sem kell fizetniük. A háztartási munka szabályozása önálló törvény lett, az egyszerűsített foglalkoztatási törvény után. Nagy Emese összeállítása.
Riporter: Beteg szülei ápolása mellett, miatt Ági gyerekfelügyeletet és háztartásvezetést vállal. A felsőfokú végzettségű asszony hogy máshogy, feketén takarít. Kénytelen rá. Alig keres legálisan.
Riportalany: Kapok egy ápolási díjat, és tulajdonképpen azt a minimálisat, amit még aktív dolgozóként, úgymond félre tudtam magamnak tenni, azt feléltem már a tartalékomat teljes egészében.
Riporter: És ezért vállal bébiszittert, gyerekvigyázást...
Riportalany: ... ezért vállalok alkalomszerűen, ha megkeresnek, bébiszitterkedést, akár háztartásvezetést, vagy takarítást.
Riporter: Mennyit szokás adni?
Riportalany: Attól függően, hogy milyen óraszámban kéri a delikvens, vagy hogy 500 forinttól 1000 -1200 – 1500 forintig terjed például a bébiszittereknek az órabére. Hogyha természetesen nincsenek sehol bejelentve, de éjszaka, beteg gyerekhez, rendkívüli alkalommal, akkor még 1500-at is kérnek. Legalábbis más hirdetők. Hát én idáig soha sem merészkedtem.
Riporter: Ki fizeti a tb-jét.
Riportalany: Nekem jelen pillanatban az önkormányzat, hiszen ápolási díjon vagyok, tehát a társadalombiztosítási járulékom és a nyugdíjjárulékom is levonásra kerül.
Riporter: Kutyasétáltatás, nagytakarítás és növénylocsolás. Erre kéri ismerősét az asszony, aki jó megoldásnak tartja, hogy rendeződik adóügyi szempontból is ez a terület. Eddig sem örömmel volt törvényen kívüli.
Riportalany: Nálam a takarítás alkalmanként, ez egy 73 négyzetméteres lakás, 7000 forintot fizetek érte. És a kutyasétáltatásért pedig fél óráért adok 600 forintot.
Riporter: Azt tudja, hogy augusztus elsejétől ezt a fekete – mert nyilván nem kapott erről számlát – tehát...
Riportalany: így van...
Riporter ... most úgy lehet legálisan folytatni, hogyha befizet egy regisztrációs díjat, havonta ezer forintot és a továbbiakban pedig fizethet annyit, amennyit szokott, vagy amennyiben megállapodnak. Él-e ezzel a lehetőséggel? Vagy hát kénytelen, hiszen ha elkapják, megbüntetik.
Riportalany: Természetesen, hogy élek. Eddig sem szerettem és nem tartottam egyáltalán jó dolognak ezt a módját, ahogy eddig tettük. De az adózással olyan szinten emelkedett volna meg, hogy azt már nem lehetett volna vállalni.
Riporter: És azt tudta, hogy ez az ön segítője hogy él, hogy adózik? Ki fizeti a tb-jét?
Riportalany: A tb-jét az az én áramba van bekalkulálva, úgy fizetjük a tb-t és az adózás volt az a tétel, ami hát ugye eddig nem teljesen működött, vagy egyáltalán nem. És én nagyon-nagyon szívesen veszem ezt, hogy erre mód és lehetőség lesz.
Riporter: Lakástakarítás, főzés, mosás, vasalás, gyermekfelügyelet, házi tanítás. Otthoni gondozás, ápolás, házvezetés, kertgondozás, háztartási javítás, állagmegóvás és felújítási munkák. Szigorúan civilen. Ezek a tevékenységek minősülnek háztartási munkának és számítanak adórendszeren kívüli keresetnek – mondja a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, Czomba Sándor. A törvény célja a fehérítés.
Czomba Sándor: Az Egyszerűsített Foglalkoztatási törvénynek is és ugye a mostani módosításnak pedig a háztartási munka alkalmazásában egyértelműen ez a célja, hogy az eddig az állam számára láthatatlan, illetve tipikusan fekete foglalkoztatásnak minősülő szegmenst próbáljuk láthatóvá tenni, egyrészt a pénzmozgást, másrészt pedig ugye a foglalkoztatás szempontjából,ez egy nagyon lényeges kérdés, és természetesen azokat a kiskapukat pedig bezárni, amelyek mondjuk adott esetben a kedvező financiális oldal miatt, valakik ezt mondjuk főként vállalkozásokat ugye arra ösztönöznek, hogy ne vállalkozási formában, hanem kvázi ugye háztartási formába végezze el ezt a feladatot. Ennek a jogszabálynak gyakorlatilag ez a lényege.
Riporter: Vagyis, a törvény szerint csak természetes személyek állapodhatnak meg háztartási munkában, nem cégek. Arról viszont nincs adat, hogy hányan lehetnek a suttyomban takarítók, de bizonyára többen, mint a kiemelt közhasznú szervezetek adóbevallásában szerepel. Tizennégyen. Az új rendszerben a háziak telefonon, vagy sms-ben kötelesek jelenteni, hogy kivel dolgoztatnak. Az adóazonosítót és a tb-számot kell lediktálni plusz a havi ezer forintos regisztrációs díj. Ha ezt elmulasztja a dolgoztató, 100 ezer forint büntetés jár érte. A törvényből tehát az következik, hogy a dolgozó fizeti a tb-jét.
Czomba Sándor: Tehát hogyha valakinek ugye főállása van és a mellett kíván ilyen jellegű munkát végezni, ő természetesen ugye ellátott, illetve biztosított. Számára nem szükségesek a befizetések. De ha valaki úgy dönt, és ez egy nagyon lényeges kérdés, hogy mondjuk most nincs ellátása, abban az esetben a 4950 forint ugye egészségügyi szolgáltatási hozzájárulást megfizeti, innentől kezdve ellátottá válik és dönthet úgy adott esetben, hogy mondjuk maga után megfizeti a nyugdíjjárulékot és ez durván 7000 forint és akkor 12 ezer forintért gyakorlatilag biztosítottá és ellátottá is válhat. Tehát magyarul: nem lóg a levegőben, foglalkoztatási szempontból és ellátási szempontból sem.
Műsorvezető: Nagy Emese riportját hallották a háztartási munka újraszabályozásáról.