Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár a Kossuth Rádió 180 perc műsorának vendége volt 2010. július 20-án. Szó szerinti leirat.

Műsorvezető: A legutóbbi adatok szerint 483 ezer ember munkanélküli Magyarországon és már több mint 100 ezren vesznek részt az Út a munkában programba. Ez lényegében egy közmunka program. A szándék pedig eredetileg az volt, hogy részben segít áthidalni a munkanélküli nehéz időszakot sokaknak, másrészt pedig visszavezetheti az embereket az igazi munkaerő piacra. Nos, a gond azonban az, hogy fogytán a pénz. Az idénre betervezett 113 milliárd forintos keret kétharmada elfogyott. A minisztérium egyébként átalakítaná a rendszert, de egyelőre az irány is kérdéses. Hamarosan az illetékes politikussal beszélgetünk. Kádár Dóra összeállítása.

Megszólaló: Én annak örülök, hogy lehet dolgozni továbbra is. Meghosszabbították a munkákat, tudnak fizetni minket. Dolgozunk becsületesen, mert muszáj.

Riporter: Halmajon majdnem minden 5. ember munkanélküli. Közülük csak keveset tud foglalkoztatni az önkormányzat – mondja a polgármester, Tóth József. A Borsod megyei település egyébként elsőként csatlakozott az Út a munkába programhoz. Még 2009-ben.

Tóth József: Miután Halmajon, ugye 1800-an élünk és a megyei átlagnak megfelelő a munkanélküliség. Tehát közel 20 százalékos. Ez azt jelenti, hogy mintegy 250-300 fő van munka nélkül. Jelenleg mintegy 80-90 főt alkalmazunk a közfoglalkoztatás keretében. Településüzemeltetési, településfejlesztési és intézményi kisegítő feladatokat látnak el. Kevés a szakmunkás, kevés a szakember. Tehát értékteremtő munkát nyilván kisebb arányban tudunk elvégezni, elvégeztetni ezekkel az emberekkel.

Riporter: Gondolom, van valamilyen szabály, hogy meddig és hány órában dolgozhatnak ezek az emberek?

Tóth József: Végül is a jogszabály, ugye 4 és fél hónapos foglalkoztatási kötelezettséget írt elő. Viszont volt, akit tovább is alkalmaztunk. Bár azt hozzáteszem, hogy ez az önkormányzatoknak óriási terhet jelent. És ami most már a legnagyobb problémát okozza az, hogy anyagot nem tudunk vásárolni és tulajdonképpen az értékteremtő munkát akkor tudják végezni csak, ha megfelelő járdaépítésbe, intézmény felújításba alkalmazzuk ezeket a foglalkoztatottakat. Tehát nagy terhet jelent ez, illetve óriási felelősséget az önkormányzatnak.

Megszólaló: … 45 ezer forintért 6 órában dolgozunk, de viszont muszáj dolgozni, mert kell a kenyérkére meg a megélhetésre. Nekünk jó a … ebből is meg kell élni. Más lehetőség nincs.

Tóth József: Kedvező a támogatás, hiszen a bér- és járulék 95 százalékát az önkormányzatok igényelhetik automatikusan támogatásként. Csupán az 5 százalékot kell önerőből finanszírozni. Viszont én azt látom, hogy ebben a foglalkoztatásban a befektetett, hogy mondjam összeg az arányaiban nem térül meg, tehát még halmaji viszonylatban sem, mert nálunk, Halmajon az elmúlt évben például csak a bértámogatásra 35 millió forintot igényeltünk az állami költségvetésből, és képtelenség ilyen értéket realizálni a településüzemeltetés, település fejlesztés során.

Szűcs Erika: A szándék az volt, hogy a pénzbeli ellátásról a foglalkoztatásra tegyük át a hangsúlyt.

Riporter: Szűcs Erika az előző kormány szakminisztere még tavaly ősszel mondta ezt.

Szűcs Erika: Illetve része a programnak a képzés, a kötelező képzés, azon 35 év alattiaknak, akiknek nincs meg a 8 általános iskolai végzettsége. 60-70, sőt 90 ezer ember dolgozott ebben a programban.

Megszólaló: Úgy kerültem ide, hogy lejárt a regisztrációs időm. Kiközvetítettek a munkaügyi központtól a hivatalba, a polgármesteri hivatalba. A polgármester hivatalból felajánlották azt a lehetőséget, én persze… a lehetőségre, így csoportvezetői beosztásban vagyok.

Riporter: Tóth József, Halmaj polgármestere szerint akkor lenne igazán hasznos ez a program, hogyha úgymond értékteremtő munkát végezhetnének az emberek. Így gondolja ezt egyébként Krémer Balázs szociológus is.

Krémer Balázs: Ha ebben még egy picit mélyebbre ásunk az okokban, akkor az is látszik, hogy egy elmaradt gazdasági szerkezetben találnak munkát, hogyha egyáltalában találnak. S ez a modern szolgáltatásorientált posztindusztriális, kisvállalkozási világ, ez nagyon nem érintette meg ezt az alacsony végzettségű lakossági csoportot. Nos, ebben a helyzetben bármilyen eszközzel próbáljunk meg a munkához közelebb vinni ezeket az embereket. Ez azt gondolom, hogy egy érthetőbb szándék, amelybe sokszor – mondom – technikailag a legkönnyebbnek azt tűnik, hogy a közmunkákban, vagy a közfoglalkoztatásban próbáljuk meg őket bekapcsolni. Ami ugyanakkor egy nagyon ellentmondásos igyekezet. Részben azért, mert ez konzerválja ezt az elmaradottságot a gazdasági struktúrában, másrészt pedig hát az a nagy baj, hogy ezek a munkák, ezek igazából nem túl produktívak, nem hoznak létre értékeket ahhoz, hogy produktív legyen, ahhoz nincs mellérendelve beruházás, marketing az, amitől egy modern gazdaság modernné válhat. Illetve a másik része a dolognak, ami látszik, hogy ott ahol nincs élénkülő, dinamikus munkaerő piac a közfoglalkoztatás környékén, ott nincs kijárás sem a foglalkoztatásban.

E miatt úgy tűnik, hogy furcsamód ez a program ott működik, ahol a tartós munkanélküliség nem olyan nagy probléma, tehát városi környezetekben, ahol van valamiféle mozgás a munkaerőpiacokon, ott úgy tűnik, hogy a közfoglalkoztatásból legalább valamiféle kijárás van a piacgazdaság felé, vagy a tartósabb piaci foglalkoztatás felé. És ott, ahol a legsúlyosabb a probléma, elmaradott kistérségek apró falvaiban, ott az embereknek ez egyfajta látszattevékenység.

Riporter: Tavaly 300 ezren vettek részt a programban, és ez 118 milliárd forintba került. Idén 113 milliárdos a keret, de úgy tűnik, hogy ez a pénz nem elég. A minisztérium adatai szerint ugyanis már most elköltötték az összeg 65 százalékát. A kassza egyébként felülről nyitott, de az egyelőre még kérdés, hogy hogyan akarja a kormány átalakítani a programot.

Műsorvezető: Kádár Dóra összeállítását hallották. És itt van velünk Czomba Sándor, foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár. Jó reggelt kívánok!

Czomba Sándor: Jó reggelt kívánok!

Műsorvezető: Beszéljünk először a pénzről. Mikorra fogy el ez a beütemezett keret, s mi lesz, ha elfogy?

Czomba Sándor: Hát, ha ebben az ütemben fogy, márpedig ugye, sajnos a beáramló létszám, az nem csökken. Ez azt jelenti, hogy szeptember elejére gyakorlatilag már elfogyott a forrás. Ez sajnos, ez a 113 millió, ez valóságosan…

Műsorvezető: Milliárd. Czomba Sándor: Bocsánat, milliárd. Igen, ez valóságosan csak 100 milliárd, hiszen egy 13 milliárdos közmunka program indult január közepén, és hát a kormány azt elfelejtette jelezni, hogy ezt a 13 milliárd forintot ebből az összegből csípte le. Tehát gyakorlatilag az a helyzet, hogy…

Műsorvezető: Ez kevesebb, mint tavaly.

Czomba Sándor: Így van. És ráadásul, ha így hagynánk ilyen ütemű felhasználást, az azt jelenti, hogy december végéig plusz 50 milliárd forintra lenne szükség ahhoz, hogy a program így finanszírozható legyen.

Műsorvezető: Ugye riporterünk azt mondta, hogy a kassza felülről nyitott, de hát mindannyian tudjuk, hogy felül pedig a Valutaalap küldöttsége van a fejünk felett. Szóval lesz-e ebbe plusz pénz beletolva, vagy leáll a program?

Czomba Sándor: Hát, ugye abból kell kiindulnunk, hogy vajon ezek a források mennyire hasznosulnak. S éppen az előző riportban hallottuk: többször előjött az értékteremtő munka kifejezés. …

Műsorvezető:

Czomba Sándor: Bizony, bizony és ide kell a hangsúlyt helyezni. Tehát, hogyha ha azt vizsgáljuk, hogy a tavalyi több mint 100 ezer bevont létszámból, összességében ezer ember sem volt, aki 3 hónap múlva az elsődleges munkaerőpiacon megjelent, akkor ez a hangzatos cím, hogy Út a munkába, ez bizony mindenhová vezet, csak éppen a munkába nem. …

Műsorvezető: Százezerből ezer ember…

Czomba Sándor: Ezer sem.

Műsorvezető: … sem talált igazi munkát?

Czomba Sándor: Így, így van. Tehát ebből kell kiindulnunk, s ha most azt nézzük, hogy a jelenlegi rendszer szerint, ha egy vállalkozó most bemegy a munkaügyi központba és ki akar vinni egy rendelkezésre állási támogatásból rendelkező embert, akkor ő 28 ezer 500 forintot kap az államtól támogatásként. Magyarul azt az összeget, amit egyébként RÁT címén megkap a munkanélküli.

Műsorvezető: Ez a támogatás, ez a rendelkezésre állási támogatás.

Czomba Sándor: Így van. Míg az önkormányzat, ha tud neki érdemi munkát adni, ha nem tud, 85 ezer forintot visz ugyanez után az ember után. Hát, ez egy őrület. Műsorvezető: És akkor hogyan tervezik ezt átalakítani? Magyarul értelmesebb lenne valamilyen támogatást adni kis- és középvállalkozásoknak…

Czomba Sándor: Így van, így van.

Műsorvezető: … amelyek alkalmazni szeretnének embereket?

Czomba Sándor: Így van. Tehát, az egyik lépés, ami nagyon hamar be fog következni az, az, hogy 50 százalékig fel fogjuk emelni, bér plusz járuléktámogatás erejéig felemeljük ezt az összeget, illetve a Start kártyának, ugye a Start, a Start Plusz, a Start Extra kedvezményeit is igénybe lehet venni. Ezzel már közel egy 60 százalékos bérjárulék-támogatást lehet igénybe venni a vállalkozónak.

Ezért egészen biztos vagyok benne, hogy már megéri kivinni ilyen embereket és lényegesen meg fog mozdulni ez a rész. Illetve a másik oldalon az értékteremtő munka jegyében, közmunka programok keretében szeretnénk az elkövetkezendő időszakban érdemi előrelépést elérni. Ebben az ügyben már fel is vettük a legnagyobb fogyasztókkal idézőjelben mondva ugye a kapcsolatot. Tehát a közutasokkal, a MÁV-val, az erdőgazdaságokkal. Tehát több olyan szervezettel is. És az árvíz, az ugye nagy tanulsága volt ennek a dolognak. Van itt mit csinálni, van Magyarországon értékteremtő munkára lehetőség. Gátakat kell építeni, belvíz elvezető csatornákat kell tisztítani, s nem látszattevékenységekre kell ezt a fajta erőt, ezt a fajta energiát felhasználni.

Műsorvezető: Mert, hogy most ezek a munkák nagy része, amire ön azt mondja, hogy nem értékteremtő, az mit jelent? Az, hogy sepregetnek?

Czomba Sándor: Hát, gyakorlatilag, ugye erről sokat tudnának mesélni azok, akik reggel mondjuk 6 órakor ülnek fel a buszra és mennek be dolgozni, miközben azt látják, hogy a közfoglalkoztatottak, ugye egyik sarokból a másikba, mert ez van nekik kiadva ukázba, hogy próbáljanak elbújni, hogy legalább ne idegesítsék azokat, akik egyébkén ugye értékteremtő munka címén mennek dolgozni. Tehát képtelenek az önkormányzatok, hát gondolja el, hogy egy 500 fős településen van 250 rendelkezésre állási támogatásos ember. Ennyi embernek képtelenség értékteremtő érdemi munkát adni. Ennyi lapátot is elég nehéz a kézbe tolni. Itt az előbb, ugye a polgármester úr jelezte, hogy ez a program finanszírozza a béreket, járulékot 95 százalékban, de nem finanszíroz semmiféle eszközt. Se védőruha, se munkaruha, se pénz, se paripa…

Műsorvezető:

Czomba Sándor: … tehát itt nagy baj van, ugye gyakorlatilag ezt a feladatot nem lehet az önkormányzatok nyakába lőcsölni.

Műsorvezető: Ha jól értem akkor ez az Út a munkához programot hagyják kicsit elhalni magától, mert ugye nem lesz több pénz rá és helyette ezt a pénzt, vagy még több pénzt, vagy igazából az a kérdésem, hogy mennyit másfajta támogatásokba folyatnak át?

Czomba Sándor: Tehát az elhalás, hagyjuk elhalni azt a részét, amely nem értékteremtő munkáról szól, s erősíteni kívánjuk azt a lábat, amely mögött valódi értékteremtő munka van. Tehát a magyar állam egyébként még ugye nagyon jó helyzetben is, nagyon meg kellene gondolni, hogy több mint 100 milliárd forintot hová forgat. Ugye halljuk most a híradásokat, hogy egy-egy milliárd forintnak is milyen iszonyú szerepe, helye, jelentősége van. Tehát azt nem lehet megtenni, hogy kvázi, ugye szociális foglalkoztatás címén, statisztika javítás címén egyébként szeretném hozzátenni, mert hogyha most megállna a program, azonnal 100 ezerrel nőne a munkanélküliek, és csökkenne a foglalkoztatottak száma.

Műsorvezető: És akkor magyarul ezek országos közmunka programok lennének?

Czomba Sándor: Részben igen.

Műsorvezető: Tehát, nagyobb hangsúlyt kapni az országos közmunka, gátépítés és amit mondott útépítés stb. stb.

Czomba Sándor: Így van. Így van. Tehát az egyik lába, ez az országos jelentőségű közmunka programok, de természetesen ennek helyi térségi, régiós lábai is lehetnek, és lesznek is. Úgyhogy ez mindenképpen az egyik csapásirány. A másik ugye, hogy a vállalkozások és én itt szeretném, akár a szociális szövetkezeteket, a szociális foglalkoztatókat, illetve más civil szervezeteket is, aki mögött egyébként értékteremtő, érdemi munkalehetőség van bevonni ebbe a körbe. Tehát sokkal hatékonyabban felhasználni ezeket a forrásokat, és ami a lényeg, hiszen azoknak az embereknek is, hát finoman szólva sem egy kellemes dolog, akinek azt mondják reggel, hogy délelőtt jobbról balra, délután pedig balról jobbra…

Műsorvezető:

Czomba Sándor: Így van. Így van.

Műsorvezető: De mi lesz azokkal az emberekkel, akik olyan térségekben élnek, ahol nincs igazából munkaerőpiac, mert, hogy nincs munka. Ezekkel az emberekkel mi lesz e nélkül a program nélkül? Mert azért ez mégiscsak valamiféle elfoglaltságot jelentett számukra. Ugye ott volt az, az elv is, hogy a tudat ott van, hogy be kell menni dolgozni, munkába. Dolgozik az apa. Tehát, hogy volt ennek egy ilyen tudatformáló jellege is. Ezekkel az emberekkel mi lesz?

Czomba Sándor: Hát, én is ugye maszekban olyan térségből jövök a beregi országgyűlési képviselő vagyok, tehát tökéletesen látom azt, hogy mi zajlik nap mint nap ezeken a területeken, s az a fontos üzenet, hogy munkalehetőség, tehát a Beregben is a belvízelvezető árkok most is totálisan tönkre vannak menve. Tehát munkalehetőség van. Az embereket kell odavinni, s ez nem biztos, hogy az önkormányzatokon keresztül fog bekövetkezni ez a fajta közvetítés, mert az önkormányzatoknak szűkek mind a financiális, mind pedig a területi lefedettségi lehetőségeik.

Tehát az az üzenetünk, hogy minél több embernek igyekszünk értékteremtő munkát adni a következő időszakban ezekből a forrásokból és átcsoportosítjuk, tehát a hangsúlyt első sorban, az elsődleges, valóban az elsődleges munkaerő piacra jutásra fogjuk tenni, mert ha jól belegondolunk, jelen pillanatban nagyon sok esetben a nagy munkanélküliség mellett a vállalkozó nem talál megfelelő embert. Azért nem talál, mert adott esetben ugyanazt a minimálbért tudja neki felajánlani, mint amit most közmunka keretében felajánlanak, és itt 4-5 hónapi ciklusok elvégzése után, ugye viszonylag kevés munkával, viszonylag kevés ellenőrzéssel könnyebbem jut forráshoz, ezt is be kell látni. Tehát ez egészen biztosa nem megy, más hangsúlyokat kell a következő időszakban tenni.

Műsorvezető: Köszönjük szépen. Czomba Sándort, a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkárt hallották.