Az államtitkár a munkaerőpiacot egy zenekarhoz hasonlította, melyben a karmester a konjunktúra. Ha a gazdaság húz, akkor a foglalkoztatás növekedésére is jó esély van – fogalmazta meg Czomba Sándor hozzátéve: az elmúlt időszakban „nagyon sok hangszeren igyekeztek jól játszani”.
Újabb rekordot ért el a foglalkoztatottak száma, 2013 novembere és 2014 januárja között 4 millió 30 ezer embernek volt munkája. Ez 175 ezerrel több, mint egy évvel korábban és 280 ezerrel több, mint négy éve az azonos időszakban. A munkanélküliségi ráta öt év után először 9 százalék alá, 8,9 százalékra csökkent. A fiatalok körében is javult a foglalkoztatási helyzet, a 15-24 éves korosztályból 240 ezren voltak foglalkoztatottak, 13 ezerrel többen, mint egy éve – hangzott el az M1 Ma reggel című műsorban.
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár elmondta: a 280 ezres növekményből hozzávetőlegesen mintegy 100 ezer a közfoglalkoztatásból adódik, és több mint 100 ezer fő a versenyszférában találta meg a számításait. Elsősorban a feldolgozóipar teljesít jól, itt év/év alapon 60 ezerrel dolgoznak többen, és „kijött az építőipar is a gödörből”, itt mintegy 10 ezer fővel, a kereskedelemben 15 ezerrel nőtt egy év alapon a foglalkoztatotti létszám.
Kiemelte, hogy a 15-24 év közötti fiatalok körében most majdnem 240 ezren dolgoznak, itt egy év alatt majdnem 20 ezres a növekedés.
Az államtitkár a munkaerőpiacot egy zenekarhoz hasonlította, melyben a karmester a konjunktúra. Ha a gazdaság húz, akkor a foglalkoztatás növekedésére is jó esély van – fogalmazta meg Czomba Sándor hozzátéve: az elmúlt időszakban „nagyon sok hangszeren igyekeztek jól játszani”. Felhívta a figyelmet a Munkahelyvédelmi akciótervre, melynek keretében több min 740 ezer munkavállaló után vesznek igénybe támogatást, 40 ezer gyesről, gyedről édesanyát, pályakezdő fiatalt és tartós munkanélkülit segítettek vissza a munka világába, az Első munkahely garanciaprogram keretében 16 ezer fiatal dolgozik, lakhatási támogatást pedig 1500 kap. Számos olyan program van, melyet a kormány azért indított, hogy a válság idejében ne stagnáljon, hanem bővüljön a foglalkoztatás – hangoztatta.
Beszélt arról is, hogy a diplomás fiatalok körében a munkanélküliség (4-6 százalék) az uniós átlag körüli, a szakmával rendelkezőknél már elég nagy a lemaradás, de a legnagyobb a baj az általános iskolát végzetteknél, ahol a foglalkoztatási ráta az uniós átlag felét sem éri el. Ha meg szeretnénk akadályozni a munkanélküliség újratermelődését, a képzési rendszerbe kell belenyúlni, és piacképes szakmát adni az ebben a körben érintetteknek – hangsúlyozta az államtitkár.
Kérdésre válaszolva elmondta azt is: egy év alatt mindössze 2-3 ezer fővel nőtt a Magyarországot elhagyók száma. Az eltávozók fele egyébként egy éven belül visszatér Magyarországra. Az, hogy a magyar kormány elüldözi innen a fiatalokat, egyszerűen nem igaz – szögezte le.
A közmunkásokról szólva elmondta, a kormány vállalása volt, hogy a rászorulóknak nem segélyt, hanem munkát ad, idén télen pedig 100 ezer embernek képzést is biztosítottak. Czomba Sándor ezt „járható útnak” nevezte.
Hosszú távú célnak nevezte, hogy tartósan 4 millió felett legyen a foglalkoztatottak, és 300 ezer alatt a munkanélküliek száma. Szavai szerint ekkor tudnak „ha nem is hátradőlni, de nyugodtabbak lenni”.
(MTI)