Az elmúlt négy évben követett gazdaságpolitikának vannak olyan eredményei és elemei, amelyeket érdemes továbbvinni, és volt olyan fejlesztési terv, amelyet nem sikerült megvalósítani – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Kossuth Rádióban.
Az idén véget érő kormányzati ciklus négy évének egyik gazdasági eredménye, hogy tavaly Magyarország kikerült a túlzott deficit eljárás alól – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a G7 gazdasági magazinnak adott interjújában.
Hangsúlyozta, eredménynek tekinti, hogy az államháztartás, a költségvetés egyensúlyba került, és az államadósságot is jelentősen sikerült csökkenteni. „Erre már lehet építeni, ez alapozza meg azt, hogy hosszú távon a magyar gazdaság növekedési kilátásai javuljanak, és lehetőség szerint a növekedésen keresztül minél több embernek tudjunk munkalehetőséget adni” – fogalmazott.
Varga Mihály elmondta még, hogy a válságadók kivezetése most még nem lehetséges, és nem is lenne ésszerű. Ezeket akkor lehetne megszüntetni, ha a kormányzat bevételi vagy kiadási oldalon megtalálná az intézkedés fedezetét. A különadókkal egyelőre együtt kell élnünk – mondta a tárcavezető.
Varga Mihály arról is beszélt, hogy a 2010-ben elfogadott Széll Kálmán-tervben meghatározott hét nagy fejlesztési irány helyes célokat jelölt ki, de ezek közül nem mindent sikerült megvalósítani. Ilyen volt például az otthonteremtés. „A lakásépítések számát nézve egy picit alultejesítettünk, itt lehet olyan intézkedéseket hozni majd, amelyek segítik az otthonteremtési támogatások bővítését” – nyilatkozta.
A közmunkaprogramról Varga Mihály azt mondta, hogy az elmúlt években fokozatosan bővült, a költségvetés forrásokat biztosít arra, hogy átképzésekkel egyre többen helyezkedhessenek el. Ezzel a támogatással eddig a közfoglalkoztatottak 6-7 százaléka tudott visszatérni a munkaerőpiacra, amely arányt növelni kell. Hangsúlyozta: a programot mindenképpen érdemes folytatni, bármilyen színű kormány is lesz.
A devizahitelesekkel kapcsolatban a nemzetgazdasági miniszter, mint a G7-ben elmondta, úgy látja, a Kúria az Európai Bíróság döntésre vár az egyoldalú szerződés módosítás és az árfolyamrés kérdésében. Ha ezekben lesz majd Kúria-álláspont, akkor a kormánynak is könnyebb lesz kezdeményezőleg fellépni. Addig az árfolyamgát jelenthet segítséget, az eddigi belépők 25 milliárd forint kamattámogatást kaptak – mondta a Kossuth Rádió műsorában Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.
(Kossuth Rádió)