A nemzetgazdasági miniszter augusztus 19-én a Magyar Televízió Ma reggel című műsorának vendége volt. Matolcsy Györgyöt - egyebek mellett - a jegybankról, a bankadóról, valamint a Nemzeti Eszközkezelőről kérdezték.

Műsorvezető: Sikerült bekerülnünk most a világsajtóba azzal, hogy megszakadtak a tárgyalások a magyar kormány és az Európai Unió, valamint a Valutaalap között.(...) Ez azt jelenti, hogy akkor nem lesz megegyezés?

Matolcsy György: Kezdjük azzal, hogy van érvényben lévő megállapodásunk a Valutaalappal is meg az Unióval is. A tárgyalások egyébként nem szakadtak félbe, hiszen mindig két hétre jönnek. És most is két hétig tartózkodtak itt.

Műsorvezető: Igen, de hétfőig akartak maradni, máig arról volt szó…

Matolcsy György: … tehát egyáltalán nem szakadtak félbe a tárgyalások, hanem lezártuk a tárgyalásoknak ezt a szakaszát, eredmény nélkül a partnereink szempontjából. A mi szempontunkból azonban van eredmény, mert elismerték, hogy a magyar kormány első akcióterve révén tartani fogjuk a 3,8 százalékos deficit szintet. Elismeréssel szóltak az összes intézkedésről, bár a bankadónál és különösen a jegybankelnök fizetésénél aggályokat, kétségeket fogalmaztak meg. De a tárgyalásokat folytatni fogjuk. Úgyhogy azt gondolom, hogy a félbeszakítás helyett a tárgyalások mostani fordulójának a lezárásáról érdemes beszélni.

Műsorvezető: Ön azt is mondta, hogy ők megszorításban gondolkodnak, a magyar fél pedig fejlődésben és stabilitásban. Na, most ugye a megszorítás, az csak egy eszköz, hát nekik se lehet cél a megszorítás. Nem hiszem, hogy ez lenne a céljuk, hanem azt gondolják talán, hogy, igen a kiadási oldalon többet akarnak, ez azt jelenti? Hogy ők a kiadási oldalon többet szeretnének spórolni?

Matolcsy György: Pontos a fogalmazás, tehát valóban két különböző gondolkodásról van szó. Magyarországon 5. éve folyik egy megszorító program, mi ezt örököltük a korábbi Gyurcsány-, Bajnai-kormányoktól. Ennek az áldatlan hatásait, következményeit szeretnénk felszámolni. Tehát mi azt mondtuk a partnereinknek, hogy szó nem lehet további megszorító csomagokról, mert azért veszítettük el Magyarországon a növekedést, azért veszítettünk most már több százezer munkahelyet és versenyképességet, mert először elrontotta a Gyurcsány-kormány négy évig, majd egy megszorító csomaggal próbálták helyreállítani az egyensúlyt. Mi ezzel szemben azt mondtuk, hogy igen az állam magán kezdi a megtakarítást. Egy jelentős, igen jelentős, 120 milliárd forintos megtakarítási csomagot hajtottunk végre, de ezután a családokra, vállalkozásokra nem terhelünk több megszorítást, több takarékossági programot, viszont a bankrendszertől kértünk áldozatot. Na, ez volt a pont, a bankrendszer egészét terhelő bankmodul, ahol nem értettünk egyet. És erről szeretnének még tárgyalni velünk a partnereink. Erre az évre már nem tudunk semmilyen pozitívot mondani. Érvényesíteni fogjuk a bankadót. Tudjuk, hogy ez jelentős többletterhet ró rájuk, de azt is tudjuk, hogy ennek révén tarthatjuk a 3,8 százalékos deficitet. Vagy bankadó, vagy megszorítás. Ez a két gondolkodás.

Műsorvezető: De én úgy értettem, hogy nem akarják az idei évben, ők már beletörődtek a bankadóba, hogy ezt nem akarják az idei évben, a jövő évről beszélnek ők, vagy ez nem így van?

Matolcsy György: Mind a három évről beszélnek.

Műsorvezető: Már három év, nem vettük le az eredeti háromról két évre a bankadót?

Matolcsy György: Még nem vettük le, mert mindenről érdemes tárgyalni, kivéve a 2010-es évről. Tehát a vita közöttünk és a kétfajta gondolkodás közötti ütközés, az azért hegyeződik ki a bankadóra, mert a bankrendszert terhelő, ha meglátjuk, hogy két vagy hároméves, de mindenesetre, minimum két éves adóteher, az egy megszorítási politika helyett jön be. Most ők azt mondják, és ebben van logika, elismerjük, hogy jó lenne a kiadási oldalon megtakarításokat elérni. Teljesen helyes, ezért fogunk strukturális átrendezőseket, jelentős szerkezeti reformokat indítani, például a bürokrácia révén.

Műsorvezető: Ők erre azt mondták, hogy semmi komolyat nem mondtunk, vagy részleteset nem mondtuk ezekről a bizonyos strukturális reformokról. Csak biztosítottuk őket a mi elkötelezettségünkről.

Matolcsy György: Na, hát ezzel szemben az a tény, hogy a második Orbán-kormány rögtön az első heteiben már a parlamentben elindította a politikai strukturális reformot. Mi az, mi a parlament megfelezése, vagy az önkormányzati képviselők megfelezése, ez egy nagyon jelentős politikai strukturális reform…

Műsorvezető: És pénzügyileg mit hoz ez?

Matolcsy György: Pénzügyileg is hoz jelentős korrupciós, korrupció csökkenést hozhat, költségcsökkentés is van, de még erősebb hatással van az egész közvélekedésre, az egész közgondolkodásra. Hát hogy lehet az, hogy a politikai elit mindenkitől áldozatokat vár és közben magán nem kezd operációt. Itt pont fordítva kezdtük. Először a politikai elitet, a politikai osztályt, hogy úgy mondjam operálta a frakció szövetség, de folytatjuk a bürokrácia csökkentésével. Hátha megfigyeljük az első akcióterv pontjait, akkor abban jelentős bürokrácia leépítő programok is vannak, de folytatjuk az adóreformmal. Egy radikális adócsökkentési program, az önmagában is egyszerűsít, az egykulcsos családi személyi jövedelemadózás, egyszerű lesz. Másrészt pedig az egész gazdaságról leveszi a terhet. Tehát mi olyan politikai, gazdasági és pénzügyi szerkezeti reformokat fogunk követni és ezekről beszéltünk a partnereinknek, amelyek az egész 3-4 éves ciklust átfogják. Ők azt várták volna – helytelenül, hogy most 5-6 hét után mi azonnal nyakon öntünk mindenkit egy nagy strukturális reformfolyamattal. Hát ezt a négy, illetőleg ötéves megszorítás után nem lehet várni. E helyett van a bankadó, és ehelyett van egy jelképes, belátom jelképes, de mégis fontos üzenet, hogy a jegybank elnökének is, miután ez Magyar Nemzeti Bank, tehát csak részben bank, részben magyar meg nemzeti. Vállalnia kell azokat a állampolgári kötelezettségeket, amelyeket például a kormány egy kétmilliós bérplafonban a közszférában…

Műsorvezető: Én tudom, hogy ezt nagyon kifogásolják, mert azt mondják, hogy ez a nemzeti bank függetlensége, de ha én tárgyalnék velük, én azt mondanám nekik, hogy én nem hoztam semmilyen intézkedést a nemzeti bank elnökéről, hanem az állami szféráról hoztam intézkedést, 15 ezer másik emberről.

Matolcsy György: Önnek tökéletesen igaza van, mi ezt mondtuk. Azt mondtuk, hogy a jegybank lehet független, havi 8,4; három-négytized milliós jegybanki elnöki fizetés mellett, és lehet független 2 milliós fizetés mellett. Hát a 2 milliós fizetés azért még mindig 10-szerese a magyar átlagkeresetnek.

Műsorvezető: De nem csak a Magyar Nemzeti Bank elnökéről beszélnek.

Matolcsy György: Így van.

Műsorvezető: Pedig itt az egész állami szféráról van szó.

Matolcsy György: Az egész állami szféráról…

Műsorvezető: Ha ők hoznának róla egy intézkedést az tényleg problematikus lenne.

Matolcsy György: Igen, tökéleteses látja, mi ugyanezt mondtuk, így érvelünk Trichet úrral szemben, tehát az Európai Központi Bank elnökével szemben, de lássuk be, van egy jegybank elnöki szolidaritás Európában, de azért a magyar jegybank elnök fizetése, azért az mégiscsak 2,5-szerese az amerikai jegybank elnök fizetésének. Tartok tőle, hogy nem dolgozik kétszer - két és félszer jobban, mint Ben Bernanke, az amerikai jegybank elnöke. Tehát ez nem a jegybankról szól. Ez egy ország erkölcsi megújulásáról szól. Ez arról szól, hogy a magyar jegybank elnökének is miután ebben az országban van, közfeladatot vállalt, be kell tartani a jogszabályokat.

Műsorvezető: Ön azt mondta a sajtónak, hogy ragaszkodunk a bankadóhoz, azt én sem értem, hogy miért mondják azt, hogy ez visszafogja a növekedést. Természetesen visszafogja valamennyire, de minden adó visszafogja a növekedést. Ez sem fogja jobban vissza, mint ha más adót vetettek volna ki.

Matolcsy György: Hát sőt, hogyha azt nézzük meg, hogy mi volt ennek a lehetséges másik megoldása, egy újabb megszorító csomag, na, az aztán visszafogja a növekedést. Hát emlékezzünk vissza, hogy a költségvetés mínusz 0,4 százalékos bruttó hazai termék hát bővüléssel, tehát zsugorodással számolt. Most pedig az első akcióterv hatása képen meg a külső kereslet bővülése miatt Magyarországon már fél százalék feletti növekedésről beszélünk. Tehát a bankadó alternatívája az egy a növekedést sokkal visszafogó megszorító csomag.

Műsorvezető: Na, most a volt még egy harmadik dolog ezen kívül. Tehát a jegybank elnök fizetése meg a bankadón kívül, amit ön úgy mondott olyasmi, amihez mi ragaszkodunk, ez pedig a nemzeti eszközkezelő. Vagyis itt arról van szó, hogy létrehozunk egy olyan intézményt, amelyik megpróbálja rendezni a devizahitelesek problémáját, akik bedőlnének. Ez a bankoknak is jó. És ezt ők nem, ez nekik nem tetszik. Miért? Mert, azért nem tetszik nekik, mert úgy érzik, hogy az a pénz, amit elkölt ez az eszközkezelő, az a költségvetés hiányát növeli?

Matolcsy György: Igen, igen. Két okból tartanak ettől. Egyébként furcsa része volt ez a tárgyalásnak, mert még csak beszélünk róla, mert még nincs kész a koncepció, őszre készül el. Jövő év elején áll föl a majd az eszközkezelő társaság. És természetesen folyamatosan beszélgetünk majd a partnereinkkel erről. Szóval két okból félnek, az egyik az, amit mond, hogy költségvetési pénzt teszünk az eszközkezelőbe, tehát nő a költségvetés hiánya. De mi nem így gondoljuk, hanem a bankoktól kérünk majd forrást az eszközkezelő alaptőkéjéhez és az állam garanciával áll mögé, ami nem növeli a költségvetési hiányt. A másik, amiért félnek ettől, mert Amerikában 15-20 évente szanálják a teljes lakáspiacot. Ott vannak ilyen furcsa nevű … és más hasonló intézmények, ezek olyan fél-állami eszközkezelők, amelybe az amerikai állam 15-20 évente nagyon sok pénzt tesz be. De mi nem akarunk. Egyrészt nem vagyunk amerikai állam, nincs amerikai nagybácsink, nem akarunk sok pénzt betenni. Tehát ők egy rossz amerikai példától félnek.

Műsorvezető: Tehát vegyen fel hitelt ez az eszközkezelő.

Matolcsy György: Így van. Műsorvezető: Azoktól a bankoktól, hogy ne dőljenek be a többi hitelei.

Matolcsy György: Így van, és miután ennek az eszközkezelőnek a kezében olyan követelések lesznek, amelyek mögött ingatlanok vannak, és hogyha a gazdaság beindul, ha az ingatlanpiac beindul, azok az ingatlanok többet érnek majd…

Műsorvezető: De benne fognak lakni az emberek.

Matolcsy György: Ez természetes.

Műsorvezető: Nem érnek semmit.

Matolcsy György: De, de, mert az emberek mondjuk, tulajdon helyett bérleti jogot kapnak, és bérleti díjat fizetnek, de ettől még az ingatlanfedezete az eszközkezelőnek nő, annak az értéke, mert az egész gazdaság nő. Tehát mindenkinek érdeke, ez egy jó megoldás, csak félnek a partnereink az amerikai rossz megoldástól.

Műsorvezető: Azt észrevették-e önök, hogy más hangon beszél az Európai Unió küldöttsége, mint a Nemzetközi Valutaalap küldöttsége? Mint hogyha a Nemzetközi Valutaalap enyhébben fogalmazna például a bankadóval kapcsolatban is. És hogyha ezt észrevették, akkor nem volna-e érdemes külön-külön tárgyalni ezekkel Róna Péter itt volt reggel egy órával ezelőtt, és azt mondta, hogy szerinte először a Nemzetközi Valutaalappal kéne megállapodásra jutni, utána az Európai Unió nem tehetne mást, mint hogy követi a dolgot.

Matolcsy György: Igen, észrevettük. Valóban így van, ahogy mondja. Róna Péternek is teljes mértékben igaza van. Most azonban összebútoroztak 2008 októberében. Tehát, amikor a korábbi kormány elveszítve az ország pénzügyi hitelességét, a függetlenségét is elveszítve megkötötte ezt a megállapodást, akkor egybekötődött a Valutaalap és az Európai Unió. Az Unió azért szigorúbb, keményebb, hát használhatnék más szót is, részben családon belül időnként szigorúbbak vagyunk egymáshoz, mint családon kívül. De azért, mert ők szeretnének egy jó magyar példát. Hát gondoljunk el, 27 uniós tagállam közül csak 3 ellen nincs túlzott deficit eljárás, Luxemburg, Észtország és Svédország. Szeretnének egy olyan példát, Magyarországot, amikor azt mondják, hogy az uniós ajánlások alapján itt lecsökkentették borzasztó alacsonyra a deficitet. De az árral nem törődnek, azzal nem törődnek, hogy a vállalkozásoknak magasabb az adója, a családokban nincs pénz. Az Unió egy ilyen túlzott családon belüli szigorú politikát követ. Jó lenne külön tárgyalni velük. Szerintem az év végére külön fogunk velük tárgyalni.

Műsorvezető: Köszönöm szépen, majd figyelni fogjuk, hogy mi lesz, most egyelőre azt fogjuk figyelni, hogy mi lesz a forinttal.

Matolcsy György: Egyelőre változatlan, az ázsiai tőzsde…

Műsorvezető: Igen? Köszönöm szépen!

Matolcsy György: Köszönöm szépen!