Az utánpótlás fontosságáról és a magyar futball jövőbeni esélyeiről is beszélt Orbán Viktor a Sport Televíziónak adott interjújában. Kifejtette, lehetséges kapcsolatot kialakítani sport és üzlet között.

Orbán Viktor a beszélgetés során elárulta, egyetlen szenvedély van az életében, mégpedig a labdarúgás, és valódi dilemmát jelentett számára, amikor választania kellett. A fiataloknak azt javasolja, amennyiben választásra kényszerülnek a tanulás és a profi futball között, hozzanak reális döntést, de ne szakadjanak el ettől a csapatsporttól, amely egyebek között bajtársiasságra, odaadásra nevel. A miniszterelnök ugyanakkor a sportot általában véve is az ország egyik legfontosabb ügyeként nevezte meg.

A műsorvezető kérdésére, miszerint mi a véleménye arról, hogy már a beszélgetés előtt politikai vihart kavart, amiért egy órát szán az idejéből egy sporttal kapcsolatos interjúra, azt hangsúlyozta, „hozzá kell szoknunk ahhoz, hogy demokrácia van”. Soha nem lesz olyan ügy, amelyben mindenki egyetértene. Mint fogalmazott, felelősségének érzi, hogy fontos kérdésekre válaszoljon.

Orbán Viktor úgy látja, a fiatalok manapság több veszélynek vannak kitéve, mint korábban, de egyik orvosság lehet a sport, amely megerősíti a jó tulajdonságokat. Jellemformáló, ezért a mindenkori kormányoknak az egyik legnagyobb értékként kell arra tekinteni.

Szavai szerint számára első helyen szerepel az utánpótlás, ugyanakkor hozzátette: szükség van hősökre is. Olyan olimpiai- és világbajnokokra, győztes csapatokra, akikre példaképként lehet tekinteni. Sikeres élsport nélkül ugyanis nincs népszerű tömegsport, sem utánpótlás.

Arra a jogszabályra utalva, amely lehetővé teszi, hogy a vállalkozások adójuk egy részéből a megjelölt sportágakat támogassák, elmondta, ez nem egy sporttámogatási törvény. Lényege, hogy a megjelölt területek körül valódi üzleti élet alakuljon ki, sportvállalkozások működjenek.

Mint fogalmazott, nem ért egyet azokkal, akik szerint a magyar futball nem tud visszakapaszkodni az egykori magasságokba. Úgy látja, az esély megvan rá, bár sok minden kell hozzá. Ha egy tehetséges korosztály tudatos nevelőmunkával, sport iránt elkötelezett kormányzattal, felelősséget viselő labdarúgó szövetséggel, európai középmezőnyben megjelenő klubokkal találkozik, abból lehet világsikereket elérő válogatott.

Azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy az állam mit tud tenni azért, hogy a futballt vonzóvá tegye a nagybefektetők számára, megjegyezte, a sport és az üzlet között ki lehet alakítani olyan kapcsolatot, amely során az üzletemberek presztízsnek érzik, ha a labdarúgást támogatják. „Ezért tartom áttörésnek, hogy az ország egyik legelismertebb üzletembere lett a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke” – tette hozzá Csányi Sándorra utalva.

A miniszterelnök leszögezte: kormánya sportbarát kormány; nem pénzkérdés, hogy a sportot támogatják-e vagy sem. Ha egy megbecsült magyar sportág vezetőinek van egy 5-10 éves fejlesztési terve, biztosak lehetnek abban, hogy a kormány támogatni fogja.

Orbán Viktor legnagyobb gondnak ma az „utánpótlás tömegesítését” tartja. Véleménye szerint fontos az éljátékosok megbecsülése. Nemcsak az edzéseken, de a hétvégi meccseken is kulturált körülményeket kell teremteni. Amit ma a futball-kultúra eltűr skandálásként a lelátókon, nem engedi, hogy békés családi esemény legyen a hétvégi meccsre járás. Amíg ebben nem tudunk versenyképesek lenni, addig nem lesz elég gyerek a pályákon, és nem lesz elég széles a labdarúgás hátországa.

(kormany.hu, orbanviktor.hu)