Stabilizálódott, új struktúrát vett fel és átállt egy új növekedési pályára a magyar gazdaság – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a csütörtökön Szkopjéban megrendezett macedón-magyar üzleti fórumon.

A kormányfő a csaknem száz macedón és magyar üzletember előtt – utalva a bruttó hazai termék (GDP) 1,8 százalékos emelkedésére a harmadik negyedévben – kijelentette: "jó reményünk van arra", hogy az idei negyedik negyedévben és jövőre még nagyobb lesz a magyar gazdasági növekedés üteme.

Hallgatóságának felidézte, hogy kormánya az elmúlt években újjászervezte Magyarországot, s ennek során szinte minden lépését – a bankadótól kezdve, a nyugdíjrendszer átalakításán át az egykulcsos adóig – erőteljes nemzetközi szakmai és politikai kritika kísérte. Ez azonban szerinte érthető, hiszen "majdnem mindent másképp csináltunk, mint mások".

Megerősítette álláspontját: ha Európa nem tér vissza a munkaalapú gazdasághoz – amelyet ezelőtt ötven évvel jóléti gazdaságra váltott át –, továbbá az alacsony adókhoz, "a limitált államhoz, ugyanakkor stabil politikai vezetéshez", és ha nem tud személyes felelősséget is vállalni néhány vezető Európa jövőjéért, akkor folytatódni fog a kontinens gazdaságának zsugorodása.

Orbán Viktor egyúttal arra biztatta a macedón üzletembereket, hogy kapcsolódjanak be a magyar gazdaság vérkeringésébe. "A Balkánnal kialakított gazdasági kapcsolatrendszer természetes része az életünknek" – fogalmazott.

A macedóniai magyar befektetésekről – amelyek jóval nagyobb arányt képviselnek, mint fordítva – azt mondta, Magyarország az üzletet csak az együttműködés alapján tudja elképzelni, így csak olyan területeken ruház be, amelyek a macedónoknak is megfelelnek. A miniszterelnök jelezte, Magyarország ma az ötödik helyen áll Macedóniában a "beruházási listán", ám ezt a pozíciót Budapest még tovább akarja javítani.

A fórumon mondott köszöntőjében Nikola Gruevszki macedón kormányfő azt hangsúlyozta, hogy országa – a legfrissebb adatok alapján – lassan túl van a válságon. Kormánya fő céljai között említette a versenyképesség növelését és az innováció erősítését.

Közölte, céljuk, hogy a Magyarországgal ápolt kiváló politikai kapcsolatukat a gazdaságban is érvényesítsék.

(MTI)