Kiszámíthatóság, tervezhetőség, ezzel együtt járó büszkeség, és elhivatottság – mint a miniszterelnök a Belügyminisztérium állománygyűlésén elmondta, ezeket a pontokat szeretné a következő négy évben megvalósítani. Hangsúlyozta, új közbiztonsági stratégia és büntetőpolitika kell.

Orbán Viktor meglátása szerint a közbiztonság és a rend súlyos hiányosságaiért legfőképpen az elmúlt nyolc év politikája hibáztatható. Úgy véli, nincs ésszerű magyarázat a rendőrség létszámának drasztikus csökkentésére, a folyamatos forráskivonásra, és arra sem, hogy 2002 után a büntetőpolitika szigorát miért enyhítették. Mindezt tovább súlyosbította, hogy a hatalmi elit úgy gondolta, következmények nélkül lehet visszaélni a hatalommal, a törvény fölé lehet helyezkedni. Egyes „bűnszövetkezetek” valósággal beépültek a magyar államigazgatásba – tette hozzá. Másrészt a vidékellenes politika következménye a félkatonai szervezetek megjelenése. „Az új kormány nem mond le Magyarország egyetlen településéről sem” – húzta alá.

A kormányfő kifejtette, hogy az elmúlt nyolc év a közösségellenes magatartásformákat előnyben részesítette a normakövető magatartással szemben. A rend nem egyszerűen a jogszabályok érvényesítését jelenti; közmegegyezés arról, hogy melyek azok a közösségi érdekek, amelyek erősebbek, mint a magánérdekek. A közösségi érdekeket a magánérdekkel szemben is érvényesíteni kell, be kell tartani és tartatni. Hozzátette, ha nem fordítják vissza ezt a folyamatot, akkor a becsületes emberek baleknak fognak feltűnni a törvényt kijátszó emberek szemében. Mindez visszafordíthatatlan erkölcsi leromlást eredményez. Mint fogalmazott a „huszonnegyedik órában vagyunk”.

Elmondta, büszke a választópolgárok áprilisi, az országgyűlési választásokkal hozott „intelligens” döntésére, józanságára, mert a rendteremtés pártjára álltak. A többség ugyanis könnyen „elcsábulhatott” volna az alkotmányos kereteken kívüli megoldások felé. Az emberek elvárják a biztonságos, de mélyreható változást.

Orbán Viktor hangsúlyozta a városokat, falvakat meg kell szabadítani a félelemtől. Ez azt jelenti, hogy egy teljesen új közbiztonsági stratégiára van szükség, amely a személycseréket is indokolja. Nem várható ugyanis jobb és eredményesebb munka azoktól a vezetőktől, akiknek az időszakában szétestek azok a szervezetek, amelyeknek az lett volna a feladata, hogy a közbiztonságot fenntartsák. Új vezetőkkel sikeresebb munkát tudnak végezni.

A miniszterelnök úgy látja, a magyar problémákat nemzetközi kitekintéssel és tájékozódással, de magyar eszközökkel, módszerekkel, a választópolgárok javára kell megoldani.

Aláhúzta, változás szükséges a büntetőpolitikában is. A bűnözök mentegetése helyett, az áldozatok oldalára kell állni, az ő érdeküket védeni. Hozzátette, nincs kis és nagy bűncselekmény, csak bűncselekmények vannak. Megismételte, a törvényes rend helyreállítása és védelme egyedül és kizárólag az állami szervek feladata, nem fogadnak el semmilyen magánkezdeményezést, félkatonai szervezetet vagy gárdát.

A miniszterelnök elmondta, a megbecsülésnek két formája van, erkölcsi és pénzügyi természetű. A rendőrség sikeres működésének nem lesz pénzügyi akadálya. A rendőrség, a katasztrófavédelemben, a tűzoltótestületben, a büntetés-végrehajtásban dolgozók, vagy a katonák számára kiszámítható életpályát szabályozó törvények kellenek.

Kiszámíthatóság, tervezhetőség, ezzel együtt járó büszkeség, és elhivatottság – összegezte végül beszédében a következő négy év célkitűzéseit Orbán Viktor, segítséget és támogatást kérve a feladat végrehajtásához.

(kormany.hu, orbanviktor.hu)