Több millió dolláros beruházással a világ egyik legjelentősebb légitársasága, az Emirates Budapesten hozza létre az idén Európában a második szolgáltató központját, ahol 300-an fognak dolgozni - jelentette be Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkár hétfőn sajtótájékoztatón, Budapesten.

Hozzátette: az európai piac az Emirates számára stratégiai jelentőségű, bevételének jelentős része Európából származik, ezért a légitársaság a Budapesten létrehozandó szolgáltató központnak fontos szerepet szán az európai terjeszkedési tervében.

A tárgyalásokról Szijjártó Péter elmondta: 2012 márciusában kezdődtek egy nemzetközi tanácsadó cég megkeresésére, 2013. október 8-án találkozott az Emirates megbízott vezetőivel, majd 10-én a magyar állam támogatási ajánlatot adott ki, amelyet a légitársaság elfogadott, így a magyar állam 300 millió forinttal támogatja a beruházást.

Kép letöltéseFotó: Árvai Károly

Szijjártó Péter elmondta, hogy a vállalat közlése szerint Budapest mellett szólt  a szükséges munkaerő rendelkezésre állása, a fejlett telekommunikációs struktúra és a kormányzati hozzáállás is. Hozzátette: a légitársaság tavasszal megkezdi a munkaerő toborzását.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a magyar-arab gazdasági, kereskedelmi együttműködésben áttörés következett be, ennek egyik jele a miniszterelnök rijadi útja volt, ahová népes magyar üzleti delegáció kísérte el a kormányfőt. A második magyar-arab fórumon jelentős megállapodásokat írtak alá a résztvevők.

Az előrelépést mutatja a magyar-arab gazdasági kapcsolatokban, hogy 2003 és 2013 között megháromszorozódott a kereskedelmi forgalom Magyarország és az Arab-országok között, amely tavaly év végére elérte a 2,5 milliárd dollárt - emelte ki az államtitkár, aki szerint a magyar-arab gazdasági együttműködésben bekövetkezett áttörés újabb fejezete az Emirates légitársaság Budapest melletti döntése.

Kép letöltéseFotó: Árvai Károly

Az Emirates légitársaság, amely 70 országban 130 célállomásra repül, 1200 járatot üzemeltet, 62 ezer alkalmazottat foglalkoztat, Európában Manchesterben működtet szolgáltató központot, a budapesti lesz a kontinensen a második, világviszonylatban pedig a hetedik. Az Egyesült Arab Emirségek - ahol a légitársaság be van jegyezve - az Arab-országok között a legjelentősebb kereskedelmi partnere Magyarországnak, tavaly a kétoldalú kereskedelmi forgalom  meghaladta az 1 milliárd dollárt - mondta az államtitkár.

Szijjártó Péter szerint a légitársaság mostani döntése erősíti azt a folyamatot, hogy a Magyarországra érkező beruházások jelentős része az üzleti szolgáltatói szektorból érkezik. Magyarországon az 1990-es évek közepén jelentek meg az első szolgáltató központok, jelenleg 80 működik Magyarországon, ahol 30 ezer embert foglalkoztatnak, többségében fiatal, több nyelven beszélő diplomásokat.

Jelenleg a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) 30 olyan projektet kezel, amely szolgáltatói központ magyarországi létrehozására irányul, és ha ezek megvalósulnak, 9 ezer új munkahelyet jelentenének - közölte az államtitkár.

(MTI)