A felkészüléssel együtt öt év alatt 70-75 millió eurót költött az állam az elnökség lebonyolítására - mondta Robák Ferenc kormánybiztos, aki kormányszóvivői tájékoztatón ismertette az elnökségről szóló kormányzati jelentést.

Giró-Szász András kormányszóvivő elmondta: az elnökség nemzetközi összehasonlításban is átlag feletti színvonalú és rendkívül takarékos volt.

Robák Ferenc és Giró-Szász András (Fotó: Botár Gergely)

Az uniós elnökség technikai lebonyolításáért felelős kormánybiztos a legnagyobb sikerként azt értékelte, hogy a magyar szervezésnek köszönhetően megszűntek az egymással szembeni fenntartások a régi és az új tagállamok között az Európai Unión belül, és egy újonnan csatlakozott tagállamra már ugyanúgy néznek az európai döntéshozók, mint egy régebbire.

Az előkészítésről szólva a kormánybiztos elmondta, hogy a technikai előkészítéssel egyáltalán nem foglalkozott az előző kormány, nem írtak alá egyetlen egy szerződést, és nem írtak ki egy közbeszerzést sem. A tárcák ugyan engedélyt kaptak, hogy az elnökség miatt bővítsék a létszámukat, de az új munkatársak nem az előkészítéssel foglalkoztak.

Robák Ferenc és Giró-Szász András (Fotó: Botár Gergely)

Az új szervezési stábnak 2010-ben ezért rendkívül gyorsan kellett lépnie, ráadásul a költségvetést is újra kellett tervezni - mondta Robák Ferenc. A 2010-re vonatkozó eredeti 9 milliárd forintból 2,1 milliárd csak akkor folyt volna be, ha a Külügyminisztériumnak sikerül eladni külföldi, korábban diplomáciai célokra használt ingatlanait, amire nem volt sok esély, ezért 6,9 milliárd forintból kellett megoldanunk az előkészítési feladatokat - fűzte hozzá.

A kormánybiztos kiemelte, hogy a Külügyminisztériumban három külön stábot állítottak fel az ő irányításával. A központi rendezvényszervező, kommunikációs és költségvetési csapat mellett minden minisztérium és háttérintézmény kivette a részét a munkából - tette hozzá.

A Kormány döntésének megfelelően nem csak a vezetésben és a szervezésben, hanem a lebonyolításban sem volt kiszervezés, a lehető legtöbb feladatot állami szervek láttak el, az elnökségi rendezvényeket pedig állami tulajdonú helyszíneken tartották - emlékeztetett a kormánybiztos. Ennek megvan az az előnye is, hogy számos beruházás, felújított épület a jövőben is használható, Gödöllő pedig felkerült a nemzetközi konferenciaközpontok térképére is - mutatott rá Robák Ferenc.

Robák Ferenc és Giró-Szász András (Fotó: Botár Gergely) Nagy sikert arattak az elnökségi rendezvényeken a magyar borok és a magyar gasztronómia is. A magyar kultúra hírét pedig egy népszerűsítő kampány öregbítette belföldön és külföldön egyaránt - emelte ki a kormánybiztos.

(kormany.hu)