Kétoldalú szerződést köt Magyarország és Szlovákia az észak-déli gázvezeték létrehozásáról - jelentette be Iveta Radicová szlovák és Orbán Viktor magyar miniszterelnök pozsonyi sajtótájékoztatóján.

Orbán Viktor Magyarország soros uniós elnökségét előkészítő körútjának keretében érkezett Pozsonyba, ahol megbeszélést folytatott Iveta Radicová szlovák miniszterelnökkel.

Mint a magyar miniszterelnök a sajtótájékoztatón fogalmazott, nagyszerű áttörést értek el az energia kérdésében, hiszen Közép-Európa sorsa nagymértékben függ attól, hogy az észak-déli folyosókat ki tudjuk-e építeni. A megállapodással közel kerültek ahhoz, hogy a Balti-tengertől az Adriáig létrejöjjön egy gázszállítási rendszer.

A kétoldalú kérdésekkel kapcsolatban kifejezte meggyőződését, miszerint a Közép-Európában élők sorsa közös, ezért vagy mindannyian sikeresek leszünk a térségben, vagy egyikünk sem lesz az. Kiindulópont, hogy érdekeltek vagyunk egy sikeres Szlovákiában, ugyanakkor feltételezzük azt is, hogy a szlovákok számára is fontos egy sikeres Magyarország léte.

Orbán Viktor megerősítve a szlovák miniszterelnök szavait, elmondta, fontos kérdésekben a két ország álláspontja - mind a konkrét megoldások, mind az elvi megfontolások tekintetében - még messze van egymástól, azonban pozitívum, hogy megindult a vegyes bizottságokban a munka. Magyar részről mindent megteszünk azért, hogy dinamizáljuk a bizottságok működését - hangsúlyozta.

A magyar elnökség prioritásaival kapcsolatban megjegyezte, a szlovák miniszterelnök támogatta azokat. Az energetika kérdésén kívül, a magyar elnökség végére lenni kell egy európai romastratégiának, amelynek kialakításában együtt fognak működni. Mint ismertette, mindketten fontosnak tartják, hogy tovább bővüljön az Európai Unió. A soros elnökség alatt további cél, hogy befejezzék a tárgyalásokat Horvátországgal, előrevigyék Szerbia csatlakozásának ügyét, illetve a bolgárokat, valamint a románokat szeretnék a Schengeni övezeten belül látni.

Ugyancsak a magyar elnökség idejére esik az Európai Unió alapszerződésének módosítása, amelyet szintén szeretnének elvégezni. Hasonlóképpen a tagállamok gazdaságpolitikájának koordinációját is megindítják. Megállapodásra kell jutni továbbá az eurót megvédő, állandó válságkezelő mechanizmus felállításáról is.

Orbán Viktor újságírói kérdésre válaszolva, a kettős állampolgárságra adandó szlovák választörvényről elmondta, azt úgy értelmezik, nem szabad Szlovákia belügyeibe beavatkozni. Egy parlamenti vita alatt lévő jogszabályról van ugyanis szó, ezért megvárják annak elfogadását. Hozzáfűzte, a választójogi törvényt nem módosítják azelőtt, hogy létre ne jönne az új magyar alkotmány. A kérdésre ezután térnek vissza.

Megjegyezte, a szlovák-magyar kapcsolatok akkor lesznek kielégítőek, és a politikusok akkor lehetnek elégedettek, ha az emberek boldognak érzik magukat a saját hazájukban. Ezt pedig semmilyen politikai tárgyalással nem lehet kiváltani. Orbán Viktor elmondta, szlovák kollégájával az "ésszerű együttműködés hangulatában" tárgyalnak, és nincs olyan kényes kérdés, amelyet ne vethetnének fel egymásnak. Hozzátette, a mi nemzedékünk a jövőben akar élni, amely pedig Közép-Európa jövője, és a maga részéről tartózkodik minden olyan megjegyzéstől, amely leértékelné a Közép-Európához tartozó országokat.

Ugyancsak újságírói kérdésre válaszolva, a 2011. első félévi EU-elnökséget előkészítő körútjával kapcsolatban rámutatott, a magyar elnökség úgy kezdődik, hogy mindenkit, akinek véleménye lehet, és kell, hogy legyen Európa jövőjéről, azt meghallgattak. Aláhúzta, hogy a tárgyalások gazdaságpolitikai részét illetően kifejezetten Európára vonatkozó kérdésekről volt szó. A magyar gazdaságpolitika semmilyen értelemben nem szerepelt a megbeszélések során.

Hozzátette, a magyarok provinciális gondolkodása nem engedi elhinni, hogy minden ország a saját útját járja, és maga dönti el, hogy az az út milyen legyen. Egy felnőtt nemzet nem viselkedhet úgy, hogy azt tartja szem előtt, hogyan vélekednek róla. A külföldi államok véleménye mindig is fontos volt a számunkra, a jövőnket az Unión belül és Közép-Európa részeként képzeljük el, azonban azt, hogy milyen legyen a magyar gazdasági rendszer, a magyaroknak kell eldönteni. "Ez a mi dolgunk, és a mi felelősségünk" - fogalmazott, hangsúlyozva, ha az ország elérte célját, akkor jó döntéseket hozott.

(kormany.hu, orbanviktor.hu)