Azokra az évekre, amelyekre vonatkozóan költségvetéssel rendelkezik Magyarország, mindenhol deklaráltan három százalék alatt lesz a GDP-arányos államháztartási hiány, ezért az Európai Uniónak meg kell szüntetnie a túlzottdeficit-eljárást - mondta Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára a HírTV Rájátszás című műsorában hétfőn.

Az államtitkár úgy fogalmazott: meg kell szüntetni az eljárást, mert "minden feltételt teljesítünk, amit előírnak a jogszabályok". "Reméljük, hogy nem kettős mérce vagy más szempontok szerint fognak dönteni" - fogalmazott, hozzátéve, hogy az Európai Bizottság őszi előrejelzéseiben is három százalék alatti bruttó hazai termékhez viszonyított hiányt jelzett 2012-re és 2013-ra.

Magyarország 2004 óta, azaz az Európai Unióhoz való csatlakozása óta van a túlzottdeficit-eljárás hatálya alatt. Korábban az Európai Unió Magyarország esetében - a tagállamok közül elsőként - fejlesztési források visszatartását helyezte kilátásba, amiért a mindenkori magyar kormányok nem teljesítették a három százalék alatti hiányszintet.   

Szijjártó Péter a televíziós interjúban leszögezte: a kormány fontos döntéseket hozott a hiány lefaragása érdekében, és immár az uniós pénzügyminiszterek tanácsán, illetve az Európai Bizottság tavaszi javaslatán múlik az ország sorsa. "Nyáron el kell jutnunk oda, hogy Magyarország teljesítette a kritériumokat és megszüntetik az eljárást" - tette hozzá.     

Elemzők azonban úgy látják, hogy az EU akár további intézkedéseket várhat el a kormánytól az alacsony, három százalék alatti költségvetési hiányszint fenntarthatóságának biztosítása érdekében. Az Európai Bizottság 2014-re - a közgazdasági terminológia szerint változatlan feltételek mellett - 3,5 százalékos hiányt vár.     

Szijjártó Péter az interjúban beszélt az Európai Tanács múlt heti értekezletéről, ahol a bankunióról tárgyaltak az európai uniós állam- és kormányfők. Mint mondta, ebben a kérdésben "még legalább annyi tisztázatlan kérdés van, mint amivel kapcsolatosan biztos tudással rendelkezünk".     

Kifejtette: Magyarországra más hatással vannak a bankunióról szóló tárgyalások, mint az euróövezeti tagokra. Ők gazdasági politikájukat, költségvetési politikájukat akarják szorosabbra hangolni, ami "az ő döntésük lesz", Magyarországnak pedig az a fontos, hogy minden az európai szerződéses keretek között történjen és Európa többszintűségét ne foglalják szerződésbe - mondta.     

Hangsúlyozta: Magyarországnak az a fontos érdeke, hogy bármilyen új uniós szabályozás ne hozzon létre versenyhelyzetbeli különbséget. Ebből a szempontból óvatos optimizmussal meg lehet állapítani, hogy jó irányban mennek a tárgyalások - tette hozzá.     

Szijjártó Péter leszögezte, Magyarországnak érdekében áll, hogy megoldás szülessen az euróövezet problémáira, hiszen a térség nehézségei Magyarországra is hatással vannak. Rámutatott: Magyarország kivitelének háromnegyede az Európai Unióba megy, annak is nagy része a közös valuta térségébe. "Ha végre valami megoldás felé mozognak, (…) az nekünk jó hír" - tette hozzá.

(MTI)