A közeljövőben jelentősen bővülnek a magyar-amerikai gazdasági kapcsolatok - mondta Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára kedden telefonon az MTI-nek, miután Washingtonban több amerikai nagyvállalat vezetőjével is megbeszélést folytatott.

Nemcsak a magyar kormány, hanem az amerikai cégek is úgy értékelik, hogy a magyar-amerikai gazdasági együttműködés egy sikertörténet - fogalmazott Szijjártó Péter, jelezve, hogy ennek köszönhetően az amerikai beruházások Magyarországon tavaly, év végére elérték a kilenc milliárd dollárt. Hatszáz amerikai vállalat működik Magyarországon, ahol az elmúlt tíz évben az amerikai cégek 40 ezer új munkahelyet hoztak létre fejlesztéseikkel - ismertette.

Fotó: Miniszterelnökség

Az amerikai vállalatok pozitívan értékelik a magyar befektetési és beruházási környezetet - folytatta az államtitkár -, ezért a magyar Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) nyolc amerikai nagyvállalattal tárgyal magyarországi bővítésről, új termelőegységekről, új gyárakról és új munkahelyek százairól.

Az egyeztetések alapján kijelenthető: a közeljövőben tovább bővülnek, méghozzá jelentősen, a magyar-amerikai gazdasági kapcsolatok - állapította meg Szijjártó Péter. A magyar-amerikai gazdasági kapcsolatok bővülésében főszerepet játszó ágazatok között említette az autóipari beszállítást, a napi fogyasztási cikkek gyártását, a számítástechnikai ipart, az élelmiszer-feldolgozó ipart és az elektromos ipari gyártást.

Az amerikai cégeknek a magyar befektetési környezetet az alacsony személyi jövedelemadó, a rugalmas munka törvénykönyve és a munkavállalók képzettsége teszi rendkívül kedvezővé - mutatott rá a külgazdasági államtitkár.

Kifejtette azt is, hogy az amerikai politikai és üzleti szereplők elismerik a magyar gazdaság teljesítményét, pozitívan értékelik a túlzottdeficit-eljárás megszüntetését, valamint az államadósság és a költségvetési hiány csökkentését.

Szijjártó Péter végül elmondta: az amerikai-magyar együttműködés legsikeresebb területe a gazdaság mellett a biztonságpolitika, Washingtonban ugyanis nagyra értékelik Magyarország afganisztáni katonai teljesítményét és a nyugat-balkáni stabilizációban való szerepvállalását.

A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára Washingtonban megbeszélést folytatott mások mellett a Procter and Gamble, az IBM, a Citigroup, a GE, a Honeywell és a Cargill vezetőjével, találkozott a képviselőház külügyi bizottságának republikánus elnökével és a kongresszus magyar baráti tagozatának vezetőivel.

(MTI)