Mély átalakításra, strukturális reformokra van szükség Magyarországon, módosítgatásokkal és kiigazításokkal nem megyünk semmire - mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök csütörtökön Brüsszelben, miután megbeszélést folytatott José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szoros együttműködésre számít a jövő év első felében tevékenykedő magyar EU-elnökséggel. Az unió legfőbb végrehajtó intézményének vezetője a közös sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet a magyar elnökség alatt esedékessé váló fontos európai gazdaságpolitikai intézkedésekre. Utóbbiak közül kiemelte az új típusú uniós gazdaságpolitikai együttműködés kiépítését, a piaci bizalom visszaállításának folytatását, valamint a következő (2013 utáni) uniós keretköltségvetés kidolgozását. A bizottsági elnök testületének teljes támogatását ígérte a 2011 első felében esedékes elnökségi munkához.

Orbán Viktor hangoztatta: Magyarország tisztában van azzal, mit vár tőle az unió a soros elnökség idején, és eleget is fog tenni ennek az elvárásnak.

Barroso kiemelte: az, hogy Orbán Viktor kormányfőként nagyon hamar ellátogatott Brüsszelbe, megerősíti, hogy a miniszterelnök elkötelezett az európai uniós együttműködés, a közös európai projekt mellett. A magyar miniszterelnök ugyanezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: "úgy jöttem vissza, hogy el sem mentem". Emlékeztetett arra, hogy az Európai Néppárt alelnökeként az elmúlt években is Brüsszelben dolgozhatott.

Orbán Viktor úgy vélte, a magyar választás "óriási siker az európai gondolat számára". Az országban nyílt politikai összecsapásban mérte össze erejét az uniópárti és az azzal szemben érvelő politikai világ, és az Európai melletti elkötelezettség aratott győzelmet - fejtette ki. Hangoztatta, hogy a kétharmados győzelem nem ideológiák közti választást jelentett, hanem azt, hogy a magyar választók le akartak zárni egy korszakot, a posztkommunizmus átmeneti korszakát, mert "elegük volt az átláthatóság hiányából, a bürokráciából, a korrupcióból, a túladóztatásból, a közteherviselés hiányából és a politikai felelőtlenségből". Az országban most új korszak kezdődik, amelyben ezeket a problémákat orvosolják - tette hozzá.

Barroso arra biztatta Magyarországot, hogy vigye tovább, s ha lehet, fokozza a pénzügyi konszolidációs erőfeszítéseket, mert e konszolidáció teremti meg a gazdasági növekedéshez szükséges bizalmat. Hozzátette, hogy nem csupán Magyarországon, hanem sok más uniós országban is sürgető az eddig mellőzött strukturális reformok megvalósítása. Emlékeztetett arra, hogy az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közös programja segített a válság idején tapasztalt gazdasági zavarok elhárításában. A bizottsági elnök úgy vélte, hogy a Fidesz kétharmados többsége segít a szükséges reformok kivitelezésében.

Orbán Viktor a maga részéről kifejtette: mély átalakításra, strukturális reformokra van szükség Magyarországon, módosítgatásokkal és kiigazításokkal "nem megyünk semmire". Kijelentette: Magyarországnak gyors és határozott versenyképesség-javító intézkedéseket kell hoznia. Hozzátette, napokon belül elérhetőek lesznek a magyar gazdaság állapotáról szóló információk, és amint ez meglesz, a kormány 72 órán belül akciótervvel fog előállni a rövid távú problémák kezelésére. Leszögezte: a politikai életben szokatlan módon az új kormány már eddig számos lépést tett ezen a téren. Orbán Viktor hangoztatta, hogy az államháztartási hiányt a kormány a szükséges szintre fogja csökkenteni, és lépéseket tesz a belső államadósság leszorítására is.

Barroso a sajtótájékoztatón az unió szolidaritását fejezte ki a magyarországi árvíz okozta nehézségek miatt, és leszögezte, hogy a bizottság minden tőle telhető segítséget megad szükség esetén.

(mti, kormany.hu, orbanviktor.hu)